Výstavba dvou reaktorů firmy Westinghouse v USA se prodraží

Vlastníci jaderné elektrárny Vogtle v americkém státě Georgia nesouhlasí s návrhy dodavatelů, které by znamenaly významné navýšení ceny dvou aktuálně stavěných bloků. Dodavatelské konsorcium vedené firmou Westinghouse, která pro elektrárnu dodává reaktory typu AP 1000, navrhlo změny, které by zvedly celkovou cenu ze 14 na 14,9 miliard dolarů.

Firma Georgia Power společně s dalšími vlastníky elektrárny si na zvýšení ceny stěžují úřadu pro hospodářskou soutěž. Navýšení ceny odmítají akceptovat, protože na něm nenesou žádnou vinu. Současný problém přitom může být jen předehrou důležitějšího sporu, kdo zaplatí za případné zpoždění projektu. Kvůli řešení obou sporných otázek se majitelé elektrárny pravděpodobně budou s dodavateli soudit.

Přímým důvodem pro návrh na zvýšení ceny jsou technické problémy, se kterými se výstavba zahájená v únoru tohoto roku potýká. Zejména nedávné zjištění jaderného dozoru, že ocelové výztuže do betonových základů nesplňují požadavky projektu, hrozí narušením časového harmonogramu a nárůstem ceny.

Výstavba dvou bloků v elektrárně Vogtle znamená první pokus o výstavbu reaktorů  AP 1000 společnosti Westinghouse mimo Čínu. Vzhledem k tomu, že společnost Westinghouse se s reaktorem  AP 1000 účastní tendru na výstavbu nových bloků v Temelíně, nabízí dosavadní zkušenosti z elektrárny Vogtle možnost odhadu, s jakou nabídkou může ČEZ počítat. Sedm miliard dolarů (cca 140 miliard Kč) za jeden blok ve Spojených státech nestačí, aktuální zkušenost ukazuje na 7,45 miliardy dolarů (cca 148 miliard Kč). Výstavba ovšem běží sotva tři měsíce.

Více informací na http://chronicle.augusta.com/news/business/local-business/2012-05-11/price-vogtle-expansion-could-increase-900-million

*****

(c) Karel Polanecký, Temelín.cz // foto: Wikimedia Commons