Spuštění finské jaderné elektrárny Hanhikivi se odkládá na rok 2029

Společnost Fennovoima, které je investorem výstavby reaktoru ve finském Hanhikivi, podala aktualizovanou žádost o stavební povolení, ze které vyplývá další odklad uvedení bloku do komerčního provozu, tentokrát do roku 2029. Oficiálním důvodem pro změnu žádosti o stavební povolení je „změna okrajových podmínek“. Fennovoima počítá s vydáním povolení v roce 2022 a zahájením výstavby v roce 2023. Podle původního plánu měl být reaktor spuštěn v roce 2024.

Podle smlouvy z roku 2013 má ruská společnost Rosatom postavit v Hanhikivi jeden reaktor AES-2006 s výkonem 1200 MW. Rosatom zároveň vlastní 34 % podíl v konsorciu Fennovoima. Podle posledních odhadů má reaktor stát 7 až 7,5 miliard eur. To je v přepočtu na jednotku výkonu méně než v případě bloků Olkiluotu, Flamanville nebo Hinkley Point, kde ovšem k eskalaci nákladů docházelo z velké části až během stavby. Za dosavadním zpožděním stojí především potíže Rosatomu s plněním požadavků finského jaderného dozoru.

Navzdory tomu, že elektrárna dosud nemá stavební povolení, probíhají přípravné práce typu výstavby obslužných budov.

Více informací:
https://thebarentsobserver.com/en/nuclear-safety/2021/04/construction-nuclear-power-plant-runs-delay-costs-increase-and-geopolitical#.YIp3J6ITqk0.twitter

****

(c) Karel Polanecký, Temelín.cz // foto:  Wikimedia Commons

Karel Polanecký
Karel Polanecký
Od poloviny devadesátých let spolupracoval na řadě projektů v oblasti energetiky a klimatu pro různé nevládní organizace i komerční firmy. Dlouhodobě spolupracuje s programem Energie Hnutí DUHA (koordinace projektů úspor energie, zapojení do kampaní). V letech 2007 a 2008 pracoval jako vedoucí energetických a klimatických kampaní Greenpeace Slovensko. Jako autor nebo editor se podílel na vzniku řady publikací s tématem energetiky a klimatu.

Další články autora: