Senát odmítl kroky, které by posílily jadernou bezpečnost

Senátoři se dnes kriticky vyjádřili k návrhu Evropské komise novelizovat směrnici EURATOM o jaderné bezpečnosti, která by mohla výrazně posílit ochranu obyvatel Evropské unie před možnými následky jaderné havárie.  Přidali se tak k Rusnokově vládě v demisi, která činí aktivní kroky pro zamítnutí tohoto návrhu. Hlavním důvodem odmítání ze strany českých politiků je strach z možnosti porovnávat úroveň jaderné bezpečnosti navzájem v rámci členských zemí EU. Především pak obava, že jaderná elektrárna Dukovany by v takovém srovnání propadla a její životnost by nemohla být prodloužena. Premiér v demisi Rusnok prohlásil doslova: „Tady jde o životnost Dukovan“, senátor za ODS Miloš Vystrčil pak: „Prodloužení Dukovan je ve velkém ohrožení“.

Radioaktivní voda ve Fukušimě polila šest dělníků

V havarované jaderné elektrárně Fukušima Daiiči došlo 9. října k dalšímu úniku vysoce radioaktivní vody. Skupina dělníků pověřená výměnou části potrubí v zařízení pro úpravu radioaktivní vody před jejím uskladněním v nádržích omylem odmontovala trubku, která nebyla prázdná. Sedm tun radioaktivní vody, která z potrubí unikla, se podařilo zachytit v úpravně, ovšem šest dělníků s ní přišlo do přímého kontaktu.

WENRA doporučuje kontrolu všech reaktorových nádob evropských elektráren

Na konci srpna vydala Asociace evropských jaderných dozorů WENRA doporučení, aby tlakové nádoby všech reaktorů v evropských jaderných elektrárnách byly podle jednotné metodiky překontrolovány kvůli riziku výskytu trhlin vzniklých při výrobním procesu. Právě výskyt trhlin vzniklých působením vodíku při tváření za tepla vedl k neplánovanému odstavení reaktorů Doel 3 a Tihange 2 v belgických jaderných elektrárnách v létě 2012.

V jaderné elektrárně na Tchaj-wanu tři roky unikala radioaktivní voda

Podle zprávy jaderného dozoru ostrova Tchaj-wan docházelo v jaderné elektrárně Šihmen nedaleko města Taipei v posledních třech letech k únikům radioaktivní vody. Voda měla unikat ze dvou bazénů pro skladování vyhořelého paliva.

Bazén vysoce radioaktivní vody se v areálu fukušimské elektrárny vsákl do země

Dlouhodobé problémy s únikem radioaktivní vody využívané k chlazení roztavených reaktorů v jaderné elektrárně Fukušima prozatím vyvrcholily 20. srpna vážnou poruchou jedné ze skladovacích nádrží. V jejím důsledku došlo podle vyjádření provozovatele elektrárny, společnosti Tepco, k úniku 300 tun kontaminované vody, tedy množství, které zhruba odpovídá pětadvacetimetrovém bazénu.

Reklamace chladících čerpadel zpozdí reaktory AP-1000 v Číně

Tři hlavní chladící čerpadla  určená pro americké reaktory AP-1000 v San-menu v provincii Če-ťiang, které v Číně staví společnost Westinghouse, musela být vrácena do Spojených států. Stalo se tak již vloni, ale informace pronikly na veřejnost až nyní. Čínská státní společnost SNPTC, která zastupuje zájmy investora, oznámila, že na dvou z hlavních chladících čerpadel odeslaných výrobci k opravě již byly provedeny požadované úpravy a měla by být převezena lodí zpět do Číny.

O nás

Temelín.cz přináší nezávislé informace o jaderné energetice u nás i ve světě, jaké v běžných médiích nezískáte. Fakta o dnešních i plánovaných reaktorech, těžbě uranu a jaderných odpadech i o naší domnělé závislosti na elektřině z atomu a možnostech řešení.

Hnutí Duha logo Calla logo

 

Zásady ochrany osobních údajů
Nastavení cookies