45 let poté – Kdo by chtěl v České republice pochopit, proč je v Rakousku atomová energie stále jednoznačně odmítána, má jen málo možností, jak přijít této záhadě na kloub. Český překlad knihy, iniciovaný spolkem Slunce a Svoboda, zprostředkovává zájemcům možnost seznámit se s tehdy vedenou debatou, a to 30 let po tzv. zwentendorfském referendu, konaném 5. listopadu 1978.
Některé z publikací Vám můžeme poslat i v papírové podobě. Napište si o ně na
Vyplatí se při nahrazování uhelných elektráren vsadit na obnovitelné zdroje nebo na rozvoj jaderné energetiky? Na tuto otázku odpoví diametrálně odlišně pracovník českého a německého ministerstva odpovědného za energetickou koncepci, třebaže mají podobné vzdělání. Přechod k nízkouhlíkové energetice bude vyžadovat velké investice a chyba v jejich nasměrování by mohla celý proces ohrozit. Elektřině z uhelných elektráren, kterou je třeba nahradit, nemůžou nové obnovitelné ani jaderné zdroje cenově konkurovat – potřebují podporu. Která varianta je levnější?
Shrnutí najdete v informačním listu, který v roce 2020 vydalo Hnutí DUHA.
Těžba a zpracování uranu může představovat nebezpečí pro zdraví lidí a životní prostředí. Největšímu riziku jsou logicky vystaveni lidé, kteří se bezprostředně na těžbě uranu podílejí. Konečně 78 % nádorových onemocnění uznaných v České republice od roku 1991 jako nemoci z povolání, jde na vrub práci v radioaktivním prostředí, 77 % takto postižených osob pracovalo v uranovém průmyslu. Nicméně rizikům mohou být vystaveni i lidé žijící v okolí uranových zařízení. Podrobnosti přibližuje MUDr. Miroslav Šuta z Centra pro životní prostředí a zdraví v informačnín listu vydaném Callou. Vychází jako varování v době, kdy jsou činěny kroky směřující k otevření nového uranového dolu u Brzkova.
Tištěné verze ve formátu 4 stran A4 si můžete objednat u Cally: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. .
V brožuře "Jaderná energetika bez příkras" se osobnosti vyjadřují k stinným stránkám jaderné energetiky.
Vydalo sdružení Jihočeské matky v prosinci 2014.
Informační list přináší odpovědi na úvahy, zda jaderná energetika může být tím správným nástrojem pro předcházení globálním klimatickým změnám.
Vydalo Hnutí DUHA ve spolupráci s Callou v prosinci 2011 díky podpoře Grassroots Foundation.Autoři textu: Martin Sedlák a Edvard Sequens
Informační brožura formátu A4, která se dívá kriticky na možnosti jaderné energetiky zajistit naše energetické potřeby, posílit energetickou bezpečnost nebo předejít problému globální změny klimatu. Vyvrací hlavní argumenty propagátorů stavby atomových reaktorů o čistotě, bezpečnosti nebo ekonomické výhodnosti těchto zdrojů.
Vydala Calla v prosinci 2010. Autor textu: Edvard Sequens
Ojedinělá brožura formátu A5 s barevnými fotografiemi fotografa Václava Vašků o historii, enviromentálních dopadech i současné situaci těžby uranu v České republice. Právnická část spolu s přehledem doporučené literatury a kontakty je určena obyvatelům lokalit ohrožených těžbou uranu.
Vydala Calla, květen 2008. Autoři: Michal Bernard, Hana Gabrielová, Jaroslav Klusák, Karel Polanecký, Dalibor Stráský, Václav Vašků. Za podporu vydání brožurky děkujeme Nadaci Partnerství.
Brožuru si stáhněte zde (PDF 963 kB) nebo Vám ji můžeme poslat za úhradu poštovného a balného ve výši 20 Kč.
Společenskou diskuzi na téma energie z jádra provázejí zejména otázky bezpečnosti provozu. Hodně se diskutuje o problematice ukládání vyhořelého jaderného paliva. Stranou však zůstává tzv. přední palivový cyklus, kterým je právě těžba uranu a jeho zpracování do podoby čerstvého jaderného paliva. V případě ukládání vyhořelého jaderného paliva přesouváme odpovědnost na budoucí generace. Rekultivace území po těžbě a zpracování uranu se sice snažíme řešit už dnes, avšak kvůli nedostatku finančních prostředků mnohdy volíme pouze polovičatá řešení. Sanace kalojemů v Mydlovarech, této největší ekologické zátěže jižních Čech, jsou toho důkazem.
Vydaly Jihočeské matky v květnu 2013.
Autor: Antonín PelíšekVydalo nakladatelství PENI, 2006; na vydání se podílely Jihočeské matky, V havarijní zóně jaderné elektrárny Temelín a Nadace Partnerství Brno.Kniha je napsaná podle vyprávění kronikáře Františka Vrzáka, který pochází z dnes již neexistující osady Podhájí. Mapuje jeho život a zároveň osudy vesnic, které musely ustoupit výstavbě jaderné elektrárny Temelín. Čtenáři se dozvědí, jak v dnes již zapomenutých obcích probíhala pozemková reforma, okupace, zřizování jednotných zemědělských družstev, normalizace a vystěhování lidí i likvidace vesnic v osmdesátých a devadesátých letech 20. století.Cena 150,- Kč, přičteme poštovné a balné ve výši 20 Kč.
Autor: Robert JungkVydaly Děti Země v r. 1994, 202 stran."V okamžiku, kdy technický pokrok umožnil využívat jaderné štěpení, byl učiněn skok do zcela nových rozměrů násilí...", tak začíná kniha, kterou rakouský autor napsal ve strachu z hrozící ztráty svobody a lidskosti. Hlavním tématem je deformace člověka omezováním jeho osobní svobody represemi a strachem, které jsou vyvolané jak "mírovým", tak i vojenským atomovým průmyslem.Cena 30,- Kč, poštou přičteme poštovné a balné ve výši 20 Kč.
O nás
Temelín.cz přináší nezávislé informace o jaderné energetice u nás i ve světě, jaké v běžných médiích nezískáte. Fakta o dnešních i plánovaných reaktorech, těžbě uranu a jaderných odpadech i o naší domnělé závislosti na elektřině z atomu a možnostech řešení.