Radioaktivní odpady

Obce zasažené plánovanou výstavbou hlubinného úložiště pořádají tradiční protestní akce Dny proti úložišti

Obce z lokalit zvažovaných pro umístění hlubinného úložiště radioaktivního odpadu se i letos spojí v rámci tradiční protestní akce Dny proti úložišti. Cílem akcí, které se letos uskuteční 26. a 27. dubna, je vyjádřit nesouhlas s dosavadním přístupem státu při výběru finální i záložní lokality a upozornit na dlouhodobě přehlížené požadavky dotčených samospráv a obyvatel. Akce se uskuteční ve třech lokalitách, které jsou ohroženy plány Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO): Horka na Třebíčsku, Březový potok v Pošumaví a Hrádek na Jihlavsku. Formy protestu budou rozmanité – od veřejných shromáždění, debat a kulturních vystoupení až po symbolické happeningy. Podrobnosti k akcím Dnů proti úložišti na jednotlivých lokalitách s kontakty na pořadatele najdete na webových stránkách www.platformaprotiulozisti.cz  a www.nechcemeuloziste.cz . „Den proti úložišti není jen protestem, ale i projevem odhodlání našich obcí hájit práva svých obyvatel. Požadujeme férový dialog, důsledné zohlednění našich připomínek a skutečnou možnost se k projektu vyjádřit – nikoliv být postaveni před hotovou věc,“ říká Zdeněk Souček, mluvčí Platformy proti úložišti a starosta obce Rudíkov z lokality Horka. Obce dlouhodobě kritizují především absenci právní jistoty, nízkou míru participace na rozhodovacích procesech a neochotu státu zahrnout právo veta pro dotčené obce do zákona. Přestože se podle plánů SÚRAO má finální lokalita vybrat do roku 2030, tlak na obce i jejich obyvatele roste již nyní. Na lokalitách Březový potok a Janoch (ta leží u Temelína) již byla potvrzena průzkumná území pro geologické práce a obce nyní chystají žaloby. Obyvatelé postižených regionů i široká veřejnost jsou srdečně zváni, aby se k protestním akcím Dní proti úložišti připojili a dali tak společně najevo, že rozhodování o tak zásadní infrastruktuře musí být transparentní, odborné a především spravedlivé.   Další informace může poskytnout: Zdeněk Souček, mluvčí Platformy proti hlubinnému úložišti a starosta obce Rudíkovtel.: 604 266 642, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. **** (c) Tisková zpráva Platformy proti hlubinnému úložišti

Ekonomické a sociodemografické dopady úložiště na obce navzdory studiím SÚRAO jsou nadále prakticky neznámé

Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček a také ředitel Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) dostali od Platformy proti hlubinnému úložišti kritickou oponentní zprávu ke studiím, které se měly dle svého názvu věnovat ekonomickým a sociodemografickým přínosům a rizikům hlubinného úložiště. O identifikaci a vyhodnocení možných dopadů pro dotčené regiony se však v pracích, které zadalo SÚRAO, dozvíme naprosté minimum. Nedůslednost a omezenost studií dokresluje, že autoři využili jen „výzkum od stolu“ a zcela rezignovali na zapojení místních znalostí a na práci v terénu. Autorem oponentury, kterou si nechaly zpracovat obce ze čtyř dotčených lokalit, je Adél Kučera z Centra pro společenské otázky – SPOT, z.s.

Prezident Petr Pavel může posunout spor o úložiště

Platforma proti hlubinnému úložišti uvítala informaci, že se prezident republiky Petr Pavel zajímá o problematiku hledání konečného hlubinného úložiště vysoceradioaktivních odpadů a při své nynější návštěvě Jihočeského kraje se dnes setká a poobědvá se starosty čtyř dotčených obcí z lokality Janoch u Temelína.  Prezident by mohl pomoci změnit dnešní rozhodování o této stavbě nehledící na názor obyvatel a samospráv dotčených oblastí na rozhodování, kdy bude tento respektován. Hluboká nad Vltavou, tak Temelín, Dříteň i Olešník deklarovaly, že jsou proti záměru navěky odložit v této jaderným průmyslem již dosti zatížené lokalitě jaderný odpad.  Temelín, Olešník a Hluboká nad Vltavou se také odvolaly proti stanovení průzkumného území pro geologické práce a tyto tak nemůže Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) zahájit.

Obce ohrožené úložištěm píší ministrovi Vlčkovi: Chceme změnu

Platforma proti hlubinnému úložišti napsala otevřený dopis novému ministrovi průmyslu a obchodu Lukáši Vlčkovi. Připomněla mu, že po jeho předchůdci zůstaly nesplněné sliby z programového prohlášení vlády: „Posílíme práva dotčených obcí při případném rozhodování o umístění hlubinného úložiště. Jsme otevřeni i jiným řešením, než je konečné hlubinné úložiště v ČR.“, v jejichž důsledku panuje napjatá situace mezi zodpovědnými orgány státu, samosprávami i obyvateli dotčených obcí. Rovněž upozornila ministra na absurdně zkrácený harmonogram výběru úložiště, podle nějž má být rozhodnuto o umístění úložiště bez existence věrohodných dat, které by garantovaly potřebnou bezpečnost na statisíce let. 

Povolení průzkumných území neznamená zelenou pro geologické práce, zpoždění roste

Povolení průzkumných území pro geologické práce pro vyhledávání úložiště na lokalitách Březový potok v Pošumaví, Janoch u Temelína na Českobudějovicku a Horka na Třebíčsku Ministerstvem životního prostředí neznamená, že Správa úložišť radioaktivních odpadů může zahájit zpožděné geologické práce. Dotčené obce po prostudování rozhodnutí zváží odvolání k ministrovi Petrovi Hladíkovi. A mnohé jsou odhodlané bránit se i soudní cestou. Když ministerstvo v předchozí etapě v roce 2014 povolilo průzkumná území na sedmi z původních lokalit, soudy po žalobách obcí a spolků šest těchto povolení zrušily.   

Obce vzdorují plánům na geologické průzkumy pro úložiště

Již jeden a půl roku vzdorují obce, které se ocitly v hledáčku státu jako potenciální lokality pro vybudování konečného hlubinného úložiště vysoceradioaktivních odpadů, tomuto ohrožení.  Správa úložišť po tuto dobu usiluje o stanovení průzkumných území pro geologické práce ve čtyřech lokalitách - Březový potok v Pošumaví, Janoch u Temelína na Českobudějovicku, Hrádek na Jihlavsku pod Čeřínkem a Horka na Třebíčsku.  I pokud Ministerstvo životního prostředí povolení vydá, obce budou zvažovat své odvolání a případně se bránit i soudní cestou.

O nás

Temelín.cz přináší nezávislé informace o jaderné energetice u nás i ve světě, jaké v běžných médiích nezískáte. Fakta o dnešních i plánovaných reaktorech, těžbě uranu a jaderných odpadech i o naší domnělé závislosti na elektřině z atomu a možnostech řešení.

Hnutí Duha logo Calla logo

 

Zásady ochrany osobních údajů
Nastavení cookies