Autorský tým ročenky World Nuclear Industry Status Report vedený Myclem Schneiderem zařadil do zprávy za rok 2024 kapitolu pojednávající o závislosti globálního jaderného průmyslu na ruských firmách. Jednou z motivací pro zpracování tohoto tématu byla skutečnost, že Evropská unie nezavedla po ruské agresi na Ukrajinu žádné sankce na dovoz ruských komodit, které jsou součástí palivového cyklu jaderných elektráren. Kapitolu přinášíme ve zkráceném překladu.
Podíl Ruska na dodávkách, zpracování a obohacování uranu
Podle údajů World Nuclear Association provozovalo Rusko v roce 2020 kolem 20 % globální kapacity závodů na zpracování uranového koncentrátu a 46 % kapacity zařízení pro obohacování uranu. V případě těžby a produkce uranového koncentrátu byl ruský podíl v roce 2022 kolem 5 %, ruský jaderný průmysl ovšem úzce spolupracuje s Kazachstánem a Uzbekistánem, které dohromady zajišťují zhruba polovinu globálních dodávek uranového koncentrátu (dominantní Kazachstán 43 %).
Z pohledu Evropské unie se Rusko v roce 2023 podílelo 23 % na dovozu uranového koncentrátu, 27 % na poskytování služeb zpracování uranového koncentrátu a 38 % na službách obohacování uranu. Podle evropské agentury Euratom Supply Agency by kapacity dostupné v Evropské unii dokázaly zajistit soběstačnost členských států ve zpracování a obohacování uranu. Z pohledu součtu požadavků Evropy a Spojených států amerických ovšem aktuální kapacity dostačující nejsou, výpadek ruských služeb v obohacování uranu by znamenal deficit na úrovni 15 až 30 % současné roční produkce.
Dodávky ruského jaderného paliva
V pěti zemích Evropské unie (České republice, Finsku, Bulharsku, Maďarsku a Slovensku) je provozováno 19 sovětských reaktorů VVER, pro které dodává palivo firma TVEL, která je dceřinou společností Rosatomu. Provozovatelé reaktorů včetně ČEZ po ruské invazi na Ukrajinu usilují o přechod k jinému dodavateli – aktuálně mají uzavřené smlouvy s firmami Westinghouse a Framatome.
Zatímco Westinghouse již má s palivem pro sovětské reaktory dlouhodobé zkušenosti a jeho palivo již aktuálně používají reaktory na Ukrajině, Framatome na vývoji stále pracuje a zároveň počítá s licenční výrobou paliva TVEL. Spolupráce Framatome s ruskou firmou TVEL během války je vysoce problematická. Jejich společný projekt Advanced Nuclear Fuel (ANF) počítá s výrobou jaderného paliva v německém Lingenu. Přestože v roce 2024 ANF neměla potřebná povolení německých úřadů, výrobu evidentně připravuje.
Sankce
Evropská unie zavedla celou řadu sankcí proti Ruské federaci mimo jiné i v oblasti energetiky. Na jaderný průmysl se ovšem sankce nevztahují. Zatímco evropské přístavy jsou uzavřené pro dodávky většiny ruského zboží, na „jaderné palivo a další zboží potřebné k zajištění provozu civilních jaderných zařízení“ se vztahuje explicitní výjimka. Návrh Evropského parlamentu z února 2023 na rozšíření sankcí, které by zahrnulo i Rosatom, nebyl Evropskou komisí akceptován.
Ve Spojených státech byl v roce 2024 zákaz dovozu obohaceného uranu a dalších uranových výrobků z Ruska, ale kvůli aktuální dovozní závislosti platí až do roku 2028 výjimky.
Rosatom jako odběratel západních technologií
Ruská státní společnost Rosatom v posledních letech výrazně dominuje mezi hlavními dodavateli výstavby jaderných elektráren. Od roku 2019, kdy EDF zahájila výstavbu Hinkley Point ve Velké Británii, připadá všech třináct projektů zahájených mimo Čínu na Rosatom (včetně turecké jaderné elektrárny Akkuyu).
Vzhledem k tradičním obchodním vazbám je Rosatom do značné míry závislý na dodávkách řídících a kontrolních systémů od firem Framatom a Siemens. Ty probíhají podle platné smlouvy například v ruské jaderné elektrárně Kursk, nasmlouvané jsou rovněž pro rozestavěné reaktory v tureckém Akkuyu a projekt v maďarském Pakši, který je v počáteční fázi výstavby.Spolupráce na provozu a modernizaci řídících systémů se týká celé řady reaktorů v Rusku i ve světě.
Dalším příkladem technologie, kde je Rosatom klíčovým odběratelem, jsou turbíny pro jaderné elektrárny. Firma Arabelle, kterou Framatom koupil od General Electric, má být podle stávajících smluv dodavatelem turbín pro deset projektů Rosatomu.
Z uvedeného přehledu je zřejmé, že prostor pro zpřísnění sankcí je v sektoru jaderné energetiky značný, byť by jejich zavedení poškodilo i firmy jako Framatom nebo Siemens.
****
(c) Karel Polanecký, Temelin.cz / Obrázek: World Nuclear Industry Status Report 2024
Kompletní text kapitoly Russian Nuclear Dependencies je dostupný ve World Nuclear Industry Status Report 2024 na stránkách 316 až 331 - https://www.worldnuclearreport.org/World-Nuclear-Industry-Status-Report-2024-1046
Český stát se rozhodl více rozvíjet finančně a bezpečnostně rizikovou jadernou energetiku, takže první nový jaderný blok prosazuje stavět v Dukovanech. K tomu ale potřebuje vybudovat mnoho silnic, přestože mnohdy postrádají dopravní a finanční odůvodnění či jsou ekologicky nevhodné, jak dokládá přeložka průtahu v Třebíči.
Vláda ČR schválila Národní klimaticko-energetický plán (NKEP), který stanovuje cíle České republiky pro energetiku, dopravu a ochranu klimatu do roku 2030 a výhled do roku 2050. Oproti původní verzi z července obsahuje nižší emisní cíle pro roky 2030 a 2050 a zmizely všechny zmínky o rozšíření emisních povolenek na lokální vytápění a silniční dopravu (tzv. ETS2). Finální verze plánu stále nevyužívá potenciál obnovitelných zdrojů. Konec spalování uhlí v energetice nejpozději v roce 2033 zachován zůstal.
Spolek OIŽP pozval jihočeské základní školy k účasti na prvním ročníku klimatické ceny pro školní třídy. A to vzhledem k aktuálnímu dění v České republice, kdy chce vláda nechat postavit až čtyři velké jaderné bloky: dva v Dukovanech a následně další dva v Temelíně, kde je navíc plánován malý modulární reaktor, přičemž se uvažuje i o dalších malých reaktorech na místech odstavovaných uhelných elektráren. Chceme proto přimět mladou generaci k tomu, aby se kriticky zabývala tématem jaderné energetiky a jejími alternativami.
Budeme mít v Česku 10 malých modulárních reaktorů, jak plánuje ČEZ a vláda? Kolik bude stát elektřina z "malých" reaktorů, které vlastně už dávno nejsou malé? A kdo to zaplatí?
Rozhovor Martina Marka s energetickým poradcem Edvardem Sequensem z organizace Calla.
Celé video 👇https://youtu.be/IjEsBcsCeUU
Také letošní vydání publikace World Nuclear Industry Status Report přináší srovnání aktuálního rozvoje odvětví obnovitelných zdrojů a jaderné energetiky. Jako měřítko využívá tři parametry – objem prostředků investovaný do srovnávaných technologií, instalovaný výkon a produkci elektřiny.