Aktuality

Ještě jedna jaderná renesance?

Profesor Steve Thomas z University of Greenwich publikoval v květnu 2025 obsáhlou analýzu The Nuclear Renaissance: A new dawn for nuclear or another failure?, která hodnotí plány jaderného průmyslu v současnosti i nedávné minulosti. Upozorňuje především na skutečnost, že řada příslibů znásobení objednávek jaderných reaktorů a jejich masové výstavby se nenaplnila a nevidí důvod, proč by tomu v příštích letech mělo být jinak.

Děti Země zaslaly dvě žaloby proti jadernému bloku v Dukovanech

Děti Země 8. dubna 2025 a 17. dubna 2025 zaslaly Krajskému soudu v Ostravě dvě žaloby proti umístění nového jaderného bloku v Dukovanech a přeložek silnic v jeho okolí. Ve svých žalobách předkládají sedm okruhů námitek, které se například týkají požadavku na uložení jasné lhůty a způsobu kácení dřevin či obsahu opatření proti zásahu stavby do vodních toků, do krajinného rázu a do zdraví osob před hlukem. 

Obce zasažené plánovanou výstavbou hlubinného úložiště pořádají tradiční protestní akce Dny proti úložišti

Obce z lokalit zvažovaných pro umístění hlubinného úložiště radioaktivního odpadu se i letos spojí v rámci tradiční protestní akce Dny proti úložišti. Cílem akcí, které se letos uskuteční 26. a 27. dubna, je vyjádřit nesouhlas s dosavadním přístupem státu při výběru finální i záložní lokality a upozornit na dlouhodobě přehlížené požadavky dotčených samospráv a obyvatel. Akce se uskuteční ve třech lokalitách, které jsou ohroženy plány Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO): Horka na Třebíčsku, Březový potok v Pošumaví a Hrádek na Jihlavsku. Formy protestu budou rozmanité – od veřejných shromáždění, debat a kulturních vystoupení až po symbolické happeningy. Podrobnosti k akcím Dnů proti úložišti na jednotlivých lokalitách s kontakty na pořadatele najdete na webových stránkách www.platformaprotiulozisti.cz  a www.nechcemeuloziste.cz . „Den proti úložišti není jen protestem, ale i projevem odhodlání našich obcí hájit práva svých obyvatel. Požadujeme férový dialog, důsledné zohlednění našich připomínek a skutečnou možnost se k projektu vyjádřit – nikoliv být postaveni před hotovou věc,“ říká Zdeněk Souček, mluvčí Platformy proti úložišti a starosta obce Rudíkov z lokality Horka. Obce dlouhodobě kritizují především absenci právní jistoty, nízkou míru participace na rozhodovacích procesech a neochotu státu zahrnout právo veta pro dotčené obce do zákona. Přestože se podle plánů SÚRAO má finální lokalita vybrat do roku 2030, tlak na obce i jejich obyvatele roste již nyní. Na lokalitách Březový potok a Janoch (ta leží u Temelína) již byla potvrzena průzkumná území pro geologické práce a obce nyní chystají žaloby. Obyvatelé postižených regionů i široká veřejnost jsou srdečně zváni, aby se k protestním akcím Dní proti úložišti připojili a dali tak společně najevo, že rozhodování o tak zásadní infrastruktuře musí být transparentní, odborné a především spravedlivé.   Další informace může poskytnout: Zdeněk Souček, mluvčí Platformy proti hlubinnému úložišti a starosta obce Rudíkovtel.: 604 266 642, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. **** (c) Tisková zpráva Platformy proti hlubinnému úložišti

Ekonomické a sociodemografické dopady úložiště na obce navzdory studiím SÚRAO jsou nadále prakticky neznámé

Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček a také ředitel Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) dostali od Platformy proti hlubinnému úložišti kritickou oponentní zprávu ke studiím, které se měly dle svého názvu věnovat ekonomickým a sociodemografickým přínosům a rizikům hlubinného úložiště. O identifikaci a vyhodnocení možných dopadů pro dotčené regiony se však v pracích, které zadalo SÚRAO, dozvíme naprosté minimum. Nedůslednost a omezenost studií dokresluje, že autoři využili jen „výzkum od stolu“ a zcela rezignovali na zapojení místních znalostí a na práci v terénu. Autorem oponentury, kterou si nechaly zpracovat obce ze čtyř dotčených lokalit, je Adél Kučera z Centra pro společenské otázky – SPOT, z.s.

Jaderná renesance v praxi

K 1. lednu 2025 bylo na světě v provozu 411 jaderných reaktorů - o dva bloky méně než na začátku roku 2024. Výstavba nových jaderných elektráren probíhala ve 13 zemích, ubyly dvě země.  Mimo Čínu se počet reaktorů ve výstavbě snížil o jeden. V roce 2024 bylo k síti připojeno sedm nových reaktorů s celkovým výkonem 8,2 GW - tři v Číně a po jednom ve Francii, Indii, Spojených arabských emirátech (SAE) a Spojených státech (USA) - zatímco čtyři s celkovým výkonem 3,9 GW byly uzavřeny - dva v Kanadě a po jednom v Rusku a na Tchaj-wanu. Čistý nárůst provozované jaderné kapacity tak činil 4,3 GW. Pro srovnání: jen v Číně přibylo v prvních devíti měsících roku 2024 podle odhadů 161 GW solární kapacity a v USA bylo v průběhu roku 2024 připojeno k síti přibližně 40 GW nových solárních zdrojů.

Financial Times: Jaderná elektrárna Sizewell C bude stát 40 miliard liber

Britský deník The Financial Times přinesl 14. ledna 2025 informaci, že vyjednávání mezi společností EDF a britskou vládou o ceně nové jaderné elektrárny Sizewell C směřují k částce 40 miliard liber (cca 1,2 bilionu korun) za dva bloky, každý o výkonu 1600 MW. Tato zpráva ukazuje, že obdobný projekt rozestavěné elektrárny Hinkley Point nebude z pohledu ceny výjimečný (aktuální odhad ceny je v případě Hinkley Point přibližně 32 miliard liber v cenách roku 2015, což odpovídá 43 miliardám liber v dnešních cenách).

O nás

Temelín.cz přináší nezávislé informace o jaderné energetice u nás i ve světě, jaké v běžných médiích nezískáte. Fakta o dnešních i plánovaných reaktorech, těžbě uranu a jaderných odpadech i o naší domnělé závislosti na elektřině z atomu a možnostech řešení.

Hnutí Duha logo Calla logo

 

Zásady ochrany osobních údajů
Nastavení cookies