Kolik bude stát stavba nových jaderných reaktorů v Dukovanech? Kdo zaplatí nové jaderné bloky? Proč stát vyřadil z tendru americký Westinghouse a francouzskou společnost EDF? Jaký bude mít další rozvoj jádra v Česku dopad na obnovitelné zdroje? A čeká nás díky jádru další zdražování elektřiny?
Všechno kolem jaderného tendru a plánech vlády v rozhovoru s energetickým poradcem Edvard Sequens z organizace Calla.
Celé video👇👇👇https://youtu.be/sKePu-zDysY
Poslední dvě firmy zbývající v tendru na nový atomový reaktor v Dukovanech, z něhož se stal tendr i na potenciální stavbu dalších tří jaderných bloků, odevzdaly k dnešnímu dni své nabídky. Ať již jde o reaktor EPR1200 od EDF nebo APR1000 od KHNP, jde o nové typy, které ještě nikde na světě nestojí ani se je nikdo jiný neobjednal. Evropská komise rovněž dnes po dvou letech šetření odsouhlasila možnost veřejné podpory pro pátý dukovanský blok.
Francouzská energetická společnost EDF zveřejnila nový odhad termínu spuštění a navýšení nákladů na výstavbu dvou bloků EPR jaderné elektrárny Hinkley Point C. V optimálním případě bude první blok elektrárny spuštěn v roce 2029 (po deseti letech stavění), v dalších možných scénářích počítá EDF s roky 2030 a 2031. Aktuální cenový odhad počítá s částkou 31 až 34 miliard liber (900 až 987 miliard korun) v cenách roku 2015, v dnešních cenách by náklady mohly podle BBC dosáhnout až 46 miliard liber (1 335 miliard Kč).
Švédská vláda ohlásila záměr vystavět v zemi deset nových jaderných reaktorů. Nejnovější hodnocení švédské energetické společnosti Vattenfall však ukazuje, že nová jaderná energetika by mohla být téměř dvakrát dražší, než uváděly odhady Švédské energetické agentury, což by si mohlo vyžádat mnohamiliardovou podporu vlády. Vattenfall přitom dříve uváděla, že nové jaderné elektrárny budou stavěny pouze na tržním základě.
Michael Barnard se na portálu cleantechnica.com zamýšlí nad náklady likvidace jaderných zařízení ve Velké Británii. Článek přinášíme ve zkráceném překladu.
Náklady na likvidaci jaderných zařízení budou v příštích letech ve Velké Británii důležitým tématem. Do roku 2028 provozovatel EDF Energy plánuje odstavit zbývajících osm reaktorů typu AGR, čímž se uzavře jedna etapa rozvoje jaderné energetiky na britských ostrovech. V provozu zůstane jen tlakovodní reaktor v elektrárně Sizewell a ve výstavbě dva bloky EPR v elektrárně Hinkley Point. Dva tucty reaktorů Magnox a AGR, které byly postaveny ve druhé polovině dvacátého století budou postupně likvidovány.
Společnost NuScale Power Corporation, která se snaží uvést na trh stejnojmenný modulární reaktor, oznámila 8. listopadu ukončení spolupráce, která měla vést k výstavbě pilotního projektu se šesti reaktory. Na ukončení projektu se NuScale dohodla s konsorciem padesáti městských energetických společností s názvem UAMPS (Utah Associated Municipal Power Systems), které podle původního záměru mělo být hlavním investorem pilotního projektu. UAMPS se nepodařilo získat dostatečné prostředky, které by umožnily pilotní projekt uskutečnit. Oba subjekty ve spolupráci s federálním ministerstvem energetiky, které na pilotní projekt poskytlo dotaci, podnikají kroky k jeho ukončení.