Ekonomika jádra

Likvidace jaderných zařízení ve Velké Británii – 10 miliard liber na reaktor

Michael Barnard se na portálu cleantechnica.com zamýšlí nad náklady likvidace jaderných zařízení ve Velké Británii. Článek přinášíme ve zkráceném překladu. Náklady na likvidaci jaderných zařízení budou v příštích letech ve Velké Británii důležitým tématem. Do roku 2028 provozovatel EDF Energy plánuje odstavit zbývajících osm reaktorů typu AGR, čímž se uzavře jedna etapa rozvoje jaderné energetiky na britských ostrovech. V provozu zůstane jen tlakovodní reaktor v elektrárně Sizewell a ve výstavbě dva bloky EPR v elektrárně Hinkley Point. Dva tucty reaktorů Magnox a AGR, které byly postaveny ve druhé polovině dvacátého století budou postupně likvidovány.

Modulární reaktor NuScale přišel o pilotní projekt

Společnost NuScale Power Corporation, která se snaží uvést na trh stejnojmenný modulární reaktor, oznámila 8. listopadu ukončení spolupráce, která měla vést k výstavbě pilotního projektu se šesti reaktory. Na ukončení projektu se NuScale dohodla s konsorciem padesáti městských energetických společností s názvem UAMPS (Utah Associated Municipal Power Systems), které podle původního záměru mělo být hlavním investorem pilotního projektu. UAMPS se nepodařilo získat dostatečné prostředky, které by umožnily pilotní projekt uskutečnit. Oba subjekty ve spolupráci s federálním ministerstvem energetiky, které na pilotní projekt poskytlo dotaci, podnikají kroky k jeho ukončení.

Příplatek za obnovitelné zdroje brzy skončí, nahradí ho platba za nové reaktory. Ta ale tak rychle nezmizí

Poslanci při jednání o novele zákona o urychlení výstavby dopravní infrastruktury (sněmovní tisk 410) odsouhlasili nesouvisející přílepek poslance Ivana Adamce (ODS) na finanční podporu nových jaderných reaktorů cestou rozdílové ceny (Contract  for Difference). Ten má zajistit jejich uplatnění na trhu způsobem, že na jejich drahou elektřinu mají spotřebitelé doplácet ještě dlouhá desetiletí.  K návrhu chybí jakékoliv ekonomické analýzy, které by doložily, že poplatek nebude ve skutečnosti mnohem vyšší než dnes tolik diskutovaný příplatek za obnovitelné zdroje, jehož větší část z faktur zmizí do roku 2030.

Náhrada australských uhelných elektráren modulárními reaktory by podle ministerstva energetiky stála 387 miliard AUD

V Austrálii aktuálně probíhá debata o náhradě dosluhujících uhelných elektráren. Federální ministerstvo energetiky reagovalo na návrh opozičního předáka Petera Duttona nahradit uhelné zdroje malými modulárními jadernými reaktory (SMR). V případě kompletní náhrady instalovaného výkonu by bylo potřeba 71 SMR s výkonem 300 MW. Jejich celkovou cenu ministerstvo odhaduje na 387 miliard australských dolarů (5,7 bilionu korun, tedy 80 miliard korun za jeden). 

Jaderná elektrárna Vogtle – uvedení do komerčního provozu bylo odloženo

Společnost Georgia Power v polovině června uvedla, že dokončovaný blok jaderné elektrárny Vogtle bude uveden do komerčního provozu nejdříve během července. Oproti předchozímu odhadu jde o minimálně měsíční odklad. Důvodem zpoždění je porucha systému vodíkového chlazení hlavního elektrického generátoru. Závada těsnění byla detekována během předprovozních zkoušek bloku, na jejím odstranění se pracuje.

EDF odhaduje navýšení ceny Hinkley Point na 882 miliard korun

Podle informací deníku Financial Times zveřejnila francouzská energetická společnost EDF ve zprávě pro akcionáře nový odhad nákladů na výstavbu jaderné elektrárny Hinkley Point C. Vzhledem k inflaci a zdražení materiálů i subdodávek se nový odhad na oba nové reaktory vyšplhal na 32,7 miliard liber (více než 882 miliard korun). Předchozí odhad ceny byl zveřejněn v květnu 2022 na úrovni 25 až 26 miliard liber v cenách roku 2015. Termín spuštění prvního bloku elektrárny EDF nadále odhaduje na červen 2027. V době zahájení výstavby na konci roku 2019 byly náklady odhadovány na 19,6 až 20,6 miliard liber.

O nás

Temelín.cz přináší nezávislé informace o jaderné energetice u nás i ve světě, jaké v běžných médiích nezískáte. Fakta o dnešních i plánovaných reaktorech, těžbě uranu a jaderných odpadech i o naší domnělé závislosti na elektřině z atomu a možnostech řešení.

Hnutí Duha logo Calla logo

 

Zásady ochrany osobních údajů
Nastavení cookies