Ekonomika jádra

Reaktor jaký svět neviděl a s podporou do roku 2080

Poslední dvě firmy zbývající v tendru na nový atomový reaktor v Dukovanech, z něhož se stal tendr i na potenciální stavbu dalších tří jaderných bloků, odevzdaly k dnešnímu dni své nabídky. Ať již jde o reaktor EPR1200 od EDF nebo APR1000 od KHNP, jde o nové typy, které ještě nikde na světě  nestojí ani se je nikdo jiný neobjednal. Evropská komise rovněž dnes po dvou letech šetření odsouhlasila možnost veřejné podpory pro pátý dukovanský blok. Oproti českému modelu smlouvy o výkupu energie [Zákon č. 367/2021 Sb., o opatřeních k přechodu České republiky k nízkouhlíkové energetice] Evropská komise omezila možnost dotovat vykupovanou cenu elektřiny z reaktoru „jen“ na 40 let, sedmdesát procent státem vykoupené elektřiny bude muset být prodáno na trhu a Česko musí zavést mechanismy zpětného vymáhání dodatečných zisků pro zamezení rizika překompenzace .  Jakým modelem by měly být podpořeny případné další bloky, není zcela jasné. Jak opakovaně tvrdil ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS), má k financování vzniknout mezirezortní pracovní skupina a ta do konce roku 2024 navrhnout řešení. Podle analýzy Ministerstva financí, budeme muset najít odhadem 1,7 bilionu korun, pokud bychom chtěli financovat všechny čtyři reaktory. Vedle toho je tu ale plán na dalších nejméně deset (ne)malých modulárních reaktorů (SMR), v součtu s podobnými odhadovanými náklady. Jisté je, že nové reaktory zaplatí daňový poplatník i spotřebitel elektřiny, model pouze řekne v jakém poměru. Na komerční bázi by ČEZ nové reaktory nestavěl.  V listopadu 2023 schválili poslanci přílepkem poslance Ivana Adamce (ODS) k zákonu o urychlení výstavby strategicky významné infrastruktury návrh na finanční podporu nových jaderných reaktorů cestou rozdílové ceny (Contract for Difference). K návrhu chyběly jakékoliv ekonomické analýzy, které by doložily, že poplatek nebude ve skutečnosti mnohem vyšší, než dnes tolik diskutovaný příplatek za obnovitelné zdroje, jehož větší část z faktur zmizí do roku 2030.    Edvard Sequens, energetický konzultant sdružení Calla, řekl: “S pohledem na cenovky posledních stavěných jaderných reaktorů považuji za jisté, že cena nabídnutých bloků pro Česko bude daleko vyšší, než ve veřejném prostoru tradovaných 160 miliard korun. Protože však ČEZ vybírá mezi reaktory, jaké dosud svět nespatřil jinak, než na papíře, výrazně se tím zvyšuje riziko, že nebudou dodány v domluveném čase a rozpočtu.“  **** (c) Edard Sequens, Temelin.cz / Foto: Wikimedia Commons 

EDF odložila spuštění jaderné elektrárny Hinkley Point na rok 2029, vzrostla i cena

Francouzská energetická společnost EDF zveřejnila nový odhad termínu spuštění a navýšení nákladů na výstavbu dvou bloků EPR jaderné elektrárny Hinkley Point C. V optimálním případě bude první blok elektrárny spuštěn v roce 2029 (po deseti letech stavění), v dalších možných scénářích počítá EDF s roky 2030 a 2031. Aktuální cenový odhad počítá s částkou 31 až 34 miliard liber (900 až 987 miliard korun) v cenách roku 2015, v dnešních cenách by náklady mohly podle BBC dosáhnout až 46 miliard liber (1 335 miliard Kč).

Švédsko: jaderná energie by mohla být téměř dvakrát dražší, než vláda očekávala

Švédská vláda ohlásila záměr vystavět v zemi deset nových jaderných reaktorů. Nejnovější hodnocení švédské energetické společnosti Vattenfall však ukazuje, že nová jaderná energetika by mohla být téměř dvakrát dražší, než uváděly odhady Švédské energetické agentury, což by si mohlo vyžádat mnohamiliardovou podporu vlády. Vattenfall přitom dříve uváděla, že nové jaderné elektrárny budou stavěny pouze na tržním základě.

Likvidace jaderných zařízení ve Velké Británii – 10 miliard liber na reaktor

Michael Barnard se na portálu cleantechnica.com zamýšlí nad náklady likvidace jaderných zařízení ve Velké Británii. Článek přinášíme ve zkráceném překladu. Náklady na likvidaci jaderných zařízení budou v příštích letech ve Velké Británii důležitým tématem. Do roku 2028 provozovatel EDF Energy plánuje odstavit zbývajících osm reaktorů typu AGR, čímž se uzavře jedna etapa rozvoje jaderné energetiky na britských ostrovech. V provozu zůstane jen tlakovodní reaktor v elektrárně Sizewell a ve výstavbě dva bloky EPR v elektrárně Hinkley Point. Dva tucty reaktorů Magnox a AGR, které byly postaveny ve druhé polovině dvacátého století budou postupně likvidovány.

Modulární reaktor NuScale přišel o pilotní projekt

Společnost NuScale Power Corporation, která se snaží uvést na trh stejnojmenný modulární reaktor, oznámila 8. listopadu ukončení spolupráce, která měla vést k výstavbě pilotního projektu se šesti reaktory. Na ukončení projektu se NuScale dohodla s konsorciem padesáti městských energetických společností s názvem UAMPS (Utah Associated Municipal Power Systems), které podle původního záměru mělo být hlavním investorem pilotního projektu. UAMPS se nepodařilo získat dostatečné prostředky, které by umožnily pilotní projekt uskutečnit. Oba subjekty ve spolupráci s federálním ministerstvem energetiky, které na pilotní projekt poskytlo dotaci, podnikají kroky k jeho ukončení.

Příplatek za obnovitelné zdroje brzy skončí, nahradí ho platba za nové reaktory. Ta ale tak rychle nezmizí

Poslanci při jednání o novele zákona o urychlení výstavby dopravní infrastruktury (sněmovní tisk 410) odsouhlasili nesouvisející přílepek poslance Ivana Adamce (ODS) na finanční podporu nových jaderných reaktorů cestou rozdílové ceny (Contract  for Difference). Ten má zajistit jejich uplatnění na trhu způsobem, že na jejich drahou elektřinu mají spotřebitelé doplácet ještě dlouhá desetiletí.  K návrhu chybí jakékoliv ekonomické analýzy, které by doložily, že poplatek nebude ve skutečnosti mnohem vyšší než dnes tolik diskutovaný příplatek za obnovitelné zdroje, jehož větší část z faktur zmizí do roku 2030.

O nás

Temelín.cz přináší nezávislé informace o jaderné energetice u nás i ve světě, jaké v běžných médiích nezískáte. Fakta o dnešních i plánovaných reaktorech, těžbě uranu a jaderných odpadech i o naší domnělé závislosti na elektřině z atomu a možnostech řešení.

Hnutí Duha logo Calla logo

 

Zásady ochrany osobních údajů
Nastavení cookies