Komentáře

České jaderné plány jsou špatným politickým rozhodnutím

Česká republika se stále více shlíží v jaderné výrobě elektřiny, a opakuje, že je to pro nás jediná možnost. O cenových rizicích, stále rostoucí době výstavby, jak ukazují nedávné stavby v Evropě, i o tom, že jaderná energie nám s klimatickou nouzí nepomůže, již bylo napsáno mnohé (zde, zde, zde, zde, zde, zde).  Většinou se ale  v  diskusích neobjevuje, jakým konkrétním způsobem bychom měli zajistit dostatek energie pro Českou republiku. Je příznačné, že se hovoří o výkonu elektráren, o terawatthodinách a o cenách, které budeme muset nakonec zaplatit. Je ale důležitější připomenout, že energetický koncept by měl být založen především na uspokojení energetických požadavků, a nikoliv jen na výrobě elektrické energie. A energetické požadavky a lze uspokojit sofistikovanějším způsobem než jenom spotřebou centrálně vyrobené drahé energie.

Atomový tendr: překvapení domnělá i ta skutečná

Když vláda na nedávné tiskové konferenci oznámila, že prodlouží rozhodování o tendru na pátý dukovanský reaktor a zároveň požádá uchazeče o stavbu o závaznou nabídku celkem až čtyř reaktorů, bylo to pro mnohé redaktory a komentátory překvapení. Pro pozorné čtenáře Deníku referendum jistě ne, o chystaných záměrech české vlády se mohli dočíst například v komentáři „Nové reaktory v Dukovanech. Předražená a riskantní energie z daleké budoucnosti“.  

Potřebujeme jadernou energii?

Odhodlání vystavět v České republice 4 nové reaktory navýšené nespecifikovaným počtem malých modulárních reaktorů je politickým rozhodnutím. Protože je-li obhajitelné, tak jen jako takové. Jinak ne.

Záměr firmy Orlen štěpit uran v Osvětimi vzbuzuje řadu otázek

Calla v rámci dokončeného zjišťovacího řízení v procesu EIA (posouzení vlivů na životní prostředí) požádala české Ministerstvo životního prostředí, abychom se připojili k mezistátnímu posouzení dopadů polského záměru „Výstavba a provoz malé modulární jaderné elektrárny s celkovou kapacitou až 1 300 MWe v technologii BWRX-300“. Společnost Orlen Synthos Green Energy (OSGE) by ráda vedle svého chemického provozu Synthos u Osvětimi, asi padesát kilometrů od našich hranic, postavila jeden až čtyři reaktory od GE-Hitachi. 

Ztrojnásobení výkonu světové jaderné energetiky? Drahá a riskantní chiméra

Od klíčových představitelů států, kteří právě jednají na 28. konferencí OSN o změně klimatu v Dubaji se čekají řešení, jak udržet globální změny klimatu v mezích, které budou pro lidstvo zvládnutelné a zajistí budoucnost dalším generacím.  Premiér Petr Fiala však namísto jednání v rámci hlavního programu World Leader´s Summit, kde vystupovali hlavy států a předsedové vlád a řešili energetickou transformaci, financování klimatických opatření i zachování biodiverzity, věnoval svoji pozornost zejména vedlejšímu jednání s podpisem „Deklarace ke ztrojnásobení jaderné energie“, kterou připravila administrativa USA.

Patrně již nejsme racionální bytosti

Otázkou ovšem je, zda jsme vůbec někdy byli, nebo jestli nám ve sebezničujícím rozletu bránil jenom nedostatek technologií a masmediální masáže

O nás

Temelín.cz přináší nezávislé informace o jaderné energetice u nás i ve světě, jaké v běžných médiích nezískáte. Fakta o dnešních i plánovaných reaktorech, těžbě uranu a jaderných odpadech i o naší domnělé závislosti na elektřině z atomu a možnostech řešení.

Hnutí Duha logo Calla logo

 

Zásady ochrany osobních údajů
Nastavení cookies