Žádná jaderná elektrárna v Zwentendorfu!
45 let poté – Kdo by chtěl v České republice pochopit, proč je v Rakousku atomová energie stále jednoznačně odmítána, má jen málo možností, jak přijít této záhadě na kloub. Český překlad knihy, iniciovaný spolkem Slunce a Svoboda, zprostředkovává zájemcům možnost seznámit se s tehdy vedenou debatou, a to 30 let po tzv. zwentendorfském referendu, konaném 5. listopadu 1978.
Poprvé nabízí české veřejnosti hluboký pohled do rakouské duše a umožňuje ji rozumět alespoň těm, kteří to chtějí. Nejde ani tak o jaderné elektrárny, jako spíše o demokracii a otázku, zda má veřejnost vůbec právo do toho mluvit.
Zde se debata podobá diskuzi v České republice, týkající se otázky, zda by obce měly mít právo vyjádřit se k záměru, zda se v jejich oblasti má či nemá zřizovat například úložiště jaderného odpadu.
Oproti německojazyčnému originálu je česká verze knihy bez fotografií, zato s několika doplňujícími texty, které se pokoušejí navazovat na současné problémy a zároveň si kladou otázku, zda koncept tzv. jaderného státu („Atomstaat“), jak jej před desítkami let formuloval Robert Jungk, není v době COVID a umělé inteligence stále aktuální.
Jsou demokracie a některé formy technologií slučitelné? Není jaderná energie méně technickou a více etickou otázkou?
Každý, kdo se těchto hledisek nebojí a hledá inspiraci, jak kritická občanská společnost během krátké doby demokratizovala zemi proti vůli vlastní vlády v historicky unikátním procesu, by v této knize mohl najít to, co hledá (nikdy předtím a nikdy potom se občané z vlastní iniciativy a napříč všemi ideologickými postoji nespojili proti vůli vládnoucích.
Tím vlastně vytvořili celorakouskou identitu zdola, něco, co do té doby existovalo pouze na úrovni jednotlivých spolkových zemí nebo regionů).
Kniha není k dostání v knihkupectvích a vyšla v omezeném číslovaném nákladu jako pracovní verze. Je možno si ji opatřit nebo dlouhodobě zapůjčit na vyžádání u Edvarda Sequense (