Perspektivy malých modulárních reaktorů v České republice

Studie profesora Stephena Thomase  Greenwichské univerzity s více než pětadvacetiletou zkušeností s výzkumem v oblasti energetických politik přináší odborný pohled a soubor nejdůležitějších poznatků o  malých modulárních reaktorech (Small Modular Reactors - SMR). Studii vydala pražská kancelář Heinrich-Böll-Stiftung ve spolupráci s Callou a Hnutím DUHA. Pro české čtenáře byla studie doplněna speciální kapitolou o aktuálním vývoji v České republice a konceptech modulárních reaktorů, které jsou vyvíjeny v tuzemsku.

Bezpečnější, flexibilnější, levnější a rychlejší na výstavbu. Takové mají být malé modulární reaktory dle některých zastánců jaderné energie. Podle autora této studie jsou tyto předpoklady "v lepším případě neprokázané, v horším nepravdivé.  Žádná objednávka malého modulárního reaktoru zatím není na stole a bude trvat nejméně čtyři až pět let, než se některý z vyvíjených typů dostane do fáze, kdy jej bude možné objednat. Bylo by velmi riskantní počítat s touto technologií jako s důležitou součástí náhrady fosilních zdrojů,“ uvedl autor studie Stephen Thomas.

Veřejná debata na toto téma ale zatím neprobíhá, zdrojů informací je velmi málo. Jaké jsou tedy argumenty ve prospěch malých nukleárních reaktorů a nakolik jsou reálné? Jaká je šance, že v Česku dojde k jejich hromadné výstavbě?