Co znamená pevná výkupní cena pro plány na nový reaktor v Dukovanech?
Poslední dubnové pondělí oznámil ministr průmyslu Karel Havlíček zásadní informaci: projekt výstavby nového bloku v elektrárně Dukovany bude podpořen garancí minimální výkupní ceny. Víme tedy, jakým způsobem bude vláda motivovat ČEZ, aby investoval projekt, ke kterému by společnost v rámci svého podnikatelského plánu nepřistoupila. Podrobnosti nebyly zveřejněny, ale je možné pracovat s dostupnými informacemi ze zahraničí.
Podpůrné schéma s využitím pevné výkupní ceny využila pro výstavbu jaderné elektrárny Hinkley Point C Velká Británie. Britský model funguje podle principu Contract for Difference: byla stanovena pevná výkupní cena pro elektřinu z Hinkley Point s tím, že když bude tržní cena v budoucnu nižší, tak potřebný rozdíl doplatí stát a následně zákazníci (státní firma, která elektřinu z Hinkley vykoupí, ji následně přeprodá distribučním společnostem, které jsou povinny zaplatit stejnou částku). Kdyby naopak byla tržní cena vyšší, tak bude tratit EDF, protože bude muset stále prodávat za cenu určenou ve smlouvě. Je zřejmé, že klíčovým parametrem, který určí, kdo bude ze smlouvy těžit, je výše pevné výkupní ceny.
V případě Hinkley Point byla pevná výkupní cena stanovena na 92,5 liber za megawatthodinu v cenách roku 2012 se zohledněním inflace (kdyby byla elektrárna spuštěna dnes, tak provozovatel bude reálně inkasovat zhruba 110 liber, reálná cena v době spuštění elektrárny bude záviset na době výstavby a vývoji inflace) po dobu 35 let. Nelze věrohodně odhadnout cenu elektřiny na dlouhou dobu dopředu, ale je zřejmé, že rizikem podobného přístupu je pokles ceny jiných technologií, což britský příklad dokládá. V době podpisu smlouvy o ceně elektřiny z Hinkley Point, jež obsahuje částku 92,5 libry za megawatthodinu, byla odhadována cena elektřiny z mořských větrných elektráren na 120 liber MWh. V poslední aukci byla ovšem cena stlačena pod 40 liber za MWh (všechny částky jsou v cenách roku 2012 a dají se porovnat).
Podle vyjádření ministra Havlíčka sice česká vláda neplánuje kopírovat britský model, ale jakékoli schéma s pevnou výkupní cenou obsahuje popsané riziko. Rozhodujícím faktorem pro případné účastníky tendru a všechny zainteresované (stát, ČEZ, spotřebitelé) bude, kdo ponese rizika spojená s případným prodražením projektu.
****
(c) Karel Polanecký s využitím informací poskytnutých profesorem Stephenem Thomasem, Temelín.cz // foto: archiv Cally