ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Radioaktivní odpady

Protesty proti plánovanému skladu jaderného odpadu ve Würgassenu

Protesty proti plánovanému skladu jaderného odpadu ve Würgassenu

Záměr stavby centrálního skladu radioaktivních odpadů z celého Německa v areálu bývalé jaderné elektrárny Würgassen vyvolal protesty tamních obyvatel. Tento záměr „přípravného skladu“ pro konečné úložiště v šachtě Konrad v dolnosaském Salzgitteru je zcela chybnou cestou, kritizuje záměr místní ekologická organizace Bund. Šachta Konrad podle této ekologické organizace neodpovídá potřebnému stavu vědy a techniky a dnes by pro takové místo nemohlo být získáno povolení.

Spolková společnost pro meziskladování již dříve prohlásila, že chce ve Würgassenu vybudovat nadzemní ocelo-betonovou halu pro kontejnery se středně a nízko radioaktivními odpady pro umístění odpadů z německých meziskladů. V tomto „logistickém centru“ by se sesbíraly a roztřídily všechny odpady tak, aby následně mohly být co nejdříve přemístěny do konečného úložiště v šachtě Konrad. Plány vlád zemí Dolní Sasko, Hesensko a Severní Porýní – Westfáslko musí ještě schválit spolkové ministerstvo životního prostředí.

Ekologické sdružení Bund mluví o zcela nezodpovědném chování a plánování. I další protiatomové sdružení "Arbeitsgemeinschaft Schacht Konrad" protestuje proti tomuto záměru a připomíná dřívější vládní sliby, že po ukončení provozu jaderné elektrárny ve Würgassenu bude tamní areál uveden do původního stavu „zelené louky“.

Originál:  Proteste gegen geplantes Lager für Atomabfälle in Würgassen, Sueddeutsche Zeitung, 6. března 2020


*****

(c) Gabriela Reitinger, OIŽP // Foto: Michael Robrecht

 

 


Vytisknout  

Související články

O nás

Temelín.cz přináší nezávislé informace o jaderné energetice u nás i ve světě, jaké v běžných médiích nezískáte. Fakta o dnešních i plánovaných reaktorech, těžbě uranu a jaderných odpadech i o naší domnělé závislosti na elektřině z atomu a možnostech řešení.

Hnutí Duha logo Calla logo

 

Zásady ochrany osobních údajů
Nastavení cookies