ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Bezpečnost atomu

Změna klimatu ohrožuje britské reaktory

Britský deník Guardian zveřejnil vládní analýzu, ze které vyplývá ohrožení atomových elektráren stoupající hladinou moří nebo povodněmi v důsledku změn podnebí.

Podle analýzy britského ministerstva pro životní prostředí a zemědělství je devět z devatenácti lokalit využívaných pro atomovou energetiku v různém stupni ohrožení povodněmi a erozí pobřeží v důsledku klimatických změn. Navíc počet rizikových lokalit právě vlivem zvyšující se hladiny moří i bouří bude narůstat. „Hladina moře bude narůstat zejména v jihovýchodní Anglii, což pro některé jaderné lokality znamená, že do sta let budou pod vodou,“ uvedl pro Guardian David Crichton, povodňový specialista a profesor z University Collage v Londýně. „To si bude znamenat, že likvidace jaderných zařízení bude obtížná a drahá, nemluvě o obnovení místa a odvezení atomového odpadu,“ dodává Crichton.

Ohroženy nové i vyřazené reaktory

Dvě místa pro nové atomové elektrárny – Sizewell a Hertlepool, kde jsou již dnes provozované reaktory – nesou i v této době vysoké riziko zaplavení. Dalším ohroženým místem je i lokalita Hinkley Point, kde se nalézá vyřazená elektrárna, kterou plánuje společnost EDF nahradit novým reaktorem typu EPR. Dnes je toto místo kvalifikováno ve stupni nízkého rizika zaplavení. Podaří-li se pro projekt získat dostatek financí a elektrárnu v Hinkley Point postavit, pak se její provozovatel dostane do vážných potíží okolo roku 2080. Bude muset čelit vysokému stupni ohrožení povodněmi i erozí pobřeží.

Memento Fukušimy

I když francouzská jaderná společnost EDF Energy sebevědomě prohlašuje, že si je jistá bezpečností a ochranou před bouřemi a zaplavením všech svých reaktorů v Británii nabývají analýzy rizik pobřežních atomových elektráren na důležitosti zejména po loňské tragické zkušenosti v japonské Fukušimě.

Ochrana před povodněmi by se měla stát důležitou součástí posuzování vhodnosti vybraných lokalit pro stavbu nukleárních zařízení. V Británii nejde pouze o jaderné elektrárny, ale také místa pro ukládání jaderného odpadu nebo továrny na výrobu jaderného paliva a přepracovací závody vyhořelého paliva. Podle mluvčího Nuclear power (společnosti, která se stará o likvidaci vyřazených atomových elektráren) jsou současné reaktory navrženy s protipovodňovými opatřeními schopnými odolat 10 000leté povodni. Nové jaderné elektrárny by pak měly být navrženy s ohledem na dopady změny klimatu.

Právě zkušenost z Fukušimy však varuje před podobnými prohlášeními. Vše totiž záleží na přístupu provozovatele i kontrolních orgánů. Vlastník Fukušimské elektrárny se již před osudnou přírodní katastrofou potýkal jak se zhoršující se kvalitou potrubí a chladicího systému reaktorů, tak se sebou samým. Například v roce 2002 musela společnost TEPCO odstavit všechny své elektrárny a podrobit je kontrole, neboť se na veřejnost prosáklo, že byly falšovány bezpečnostní záznamy. V září 2002 se TEPCO přiznalo k tomu, že u reaktorů jedna až pět byly trhliny na cirkulačním potrubí, které má za úkol chladit reaktor. Tyto trhliny nebyly způsobeny zemětřesením nebo tsunami, ale běžným opotřebením – takzvaným fenoménem stárnutí.

*****

(c) Martin Sedlák, Temelín.cz // foto: Greenpeace UK

Martin Sedlák
Martin Sedlák
Spolupracuje s Aliancí pro energetickou soběstačnost (www.alies.cz), analytickým centrem, které propojuje producenty energie z obnovitelných zdrojů, profesionály z oblasti šetrného využívání energie s veřejným prostorem. V minulosti řídil projekt Chytrá energie, energetické koncepce ekologických organizací. Ve volném čase spolupracuje na projektu Česko hledá budoucnost, který má za cíl formulovat alternativní, odvážnou, ale přitom realistickou vizi pro Českou republiku příštích patnácti let založenou na rozvoji kvality života, modernizaci ekonomiky šetrné k životnímu prostředí a posilování demokratické kultury.

Další články autora:


Vytisknout  

Související články

O nás

Temelín.cz přináší nezávislé informace o jaderné energetice u nás i ve světě, jaké v běžných médiích nezískáte. Fakta o dnešních i plánovaných reaktorech, těžbě uranu a jaderných odpadech i o naší domnělé závislosti na elektřině z atomu a možnostech řešení.

Hnutí Duha logo Calla logo

 

Zásady ochrany osobních údajů
Nastavení cookies