Cena výstavby dvou bloků jaderné elektrárny Vogtle překročila 30 miliard dolarů

Květnová finanční zpráva společnosti MEAG (Municipal Electric Authority of Georgia), která je jedním z investorů výstavby dvou nových bloků v jaderné elektrárně Vogtle, ukazuje, že celkové náklady projektu dosáhnou částky 30,3 miliard dolarů (přes 700 miliard Kč). Jde o částku, ve které jsou započteny finanční náklady během výstavby, odhad takzvaných overnight costs nebyl aktualizován. Do částky se nezapočítává 3,7 miliardy dolarů, které společnost Westinghouse jako bývalý hlavní dodavatel vyplatila investorům po svém bankrotu. Ve srovnání s odhadem ze začátku roku jde o zvýšení nákladů o 2,8 miliardy dolarů.

Poslední informace o termínu spuštění elektrárny zveřejnila společnost Georgia Power, která vlastní 45,7 % projektu a zároveň se po bankrotu Westinghouse stala hlavním dodavatelem, letos v únoru. Podle tohoto odhadu bude první blok spuštěn v posledním čtvrtletí letošního roku nebo v prvním čtvrtletí roku 2023, druhý blok má následovat o devět měsíců později. Podle harmonogramu z roku 2009, kdy byla výstavba zahájena, měly být reaktory uvedeny do provozu v letech 2016 a 2017.

Vogtle zůstává jedinou rozestavěnou jadernou elektrárnou ve Spojených státech. Příbuzný projekt Summer v Jižní Karolíně byl ukončen v roce 2017 po bankrotu společnosti Westinghouse.

Více informací na:
https://www.powermag.com/vogtle-nuclear-expansion-price-tag-tops-30-billion/

****

(c) Karel Polanecký, Temelín.cz // foto: cleanenergy.org