Co nás vyjde levněji? Obnovitelná, nebo jaderná cesta?

Vyplatí se při nahrazování uhelných elektráren vsadit na obnovitelné zdroje nebo na rozvoj jaderné energetiky? Na tuto otázku odpoví diametrálně odlišně pracovník českého a německého ministerstva odpovědného za energetickou koncepci, třebaže mají podobné vzdělání. Přechod k nízkouhlíkové energetice bude vyžadovat velké investice a chyba v jejich nasměrování by mohla celý proces ohrozit.

Například konzultační společnost Bloomberg New Energy Finance nebo analytické oddělení banky Lazard porovnávají, zda vyjde levněji výstavba jaderných elektráren nebo obnovitelných zdrojů. Shrnutí najdete v informačním listu na https://www.hnutiduha.cz/publikace/co-nas-vyjde-levneji-obnovitelna-nebo-jaderna-cesta

Hlavní výstupy lze shrnout do následujících bodů:

  • V porovnání podle charakteristiky LCOE (Levelized Costs of Electricity), která shrnuje všechny náklady spojené s výstavbou a provozem elektrárny (náklady na investici do výstavby, na palivo, obsluhu, údržbu i likvidaci) vztažené na počet megawatthodin vyrobených za dobu životnosti, vycházejí obnovitelné zdroje jako výhodnější. Pro aktuální projekty ve Velké Británii vychází LCOE pro větrné elektrárny na pevnině na 32 - 50 €/MWh, pro velké solární elektrárny na 51 - 76 €/MWh a pro jaderné elektrárny na 198 – 206 €/MWh.
  • Podle analýzy banky Lazard, která parametr LCOE dlouhodobě sleduje pro Spojené státy, jsou LCOE pro velké fotovoltaické elektrárny v intervalu 36 až 44 USD/MWh, pro pevninské větrné elektrárny 29 až 56 USD/MWh a pro jádro 112 až 189 USD/MWh. Posledních deset let odhady LCOE pro slunce a vítr klesají, pro jádro rostou.
  • Garantovaná výkupní cena pro obnovitelné zdroje s velkým výkonem (větrné farmy, velkoplošné solární elektrárny) se v posledních letech v Evropě soutěží v aukcích – garanci získá investor, který podá nejnižší nabídku. V Německu skončila únorová aukce v roce 2020 u pevninských větrných elektráren na ceně 61,8 €/MWh, u velkých solárních elektráren na 50 €/MWh.
  • V případě jaderného projektu je podpora formou garantované výkupní ceny použita u rozestavěné elektrárny Hinkley Point C ve Velké Británii. Pevná výkupní cena byla stanovena na 92,5 liber za megawatthodinu v cenách roku 2012 se zohledněním inflace (kdyby byla elektrárna spuštěna dnes, tak provozovatel bude reálně inkasovat zhruba 110 liber, tedy cca 122 €, reálná cena v době spuštění elektrárny bude záviset na době výstavby a vývoji inflace) po dobu 35 let.

****

(c) Karel Polanecký, Temelín.cz // obrázek: Hnutí DUHA a archiv Cally