EDF odhaduje navýšení ceny Hinkley Point na 882 miliard korun

Podle informací deníku Financial Times zveřejnila francouzská energetická společnost EDF ve zprávě pro akcionáře nový odhad nákladů na výstavbu jaderné elektrárny Hinkley Point C. Vzhledem k inflaci a zdražení materiálů i subdodávek se nový odhad na oba nové reaktory vyšplhal na 32,7 miliard liber (více než 882 miliard korun). Předchozí odhad ceny byl zveřejněn v květnu 2022 na úrovni 25 až 26 miliard liber v cenách roku 2015. Termín spuštění prvního bloku elektrárny EDF nadále odhaduje na červen 2027. V době zahájení výstavby na konci roku 2019 byly náklady odhadovány na 19,6 až 20,6 miliard liber.

Uváděné částky vyjadřují takzvané „overnight costs“, tedy teoretickou cenu v případě, že by elektrárna byla postavena za jednu noc. Do částky tedy nejsou započítány úroky z úvěrů, které investor musí platit již během výstavby i později.

Podle EDF není pravděpodobné, že by čínská státní společnost CGN, která je partnerem projektu a podle smlouvy z roku 2016 má financovat třetinu investičních nákladů, souhlasila s navýšením částky v reakci na vyšší odhad nákladů. Prakticky celý nárůst nákladů tak bude muset finančně pokrýt EDF. Společnost přitom v loňském roce hospodařila se ztrátou 18 miliard eur, neboť kvůli nízké produkci francouzských jaderných elektráren musela nakupovat drahou elektřinu na trhu.

Jadernou elektrárnu Hinkley Point C se dvěma reaktory EPR staví společnost EDF na zakázku britské vlády, Podle smlouvy mezi EDF a britskou vládou má produkce elektrárny garantovanou cenu elektřiny na úrovni 92,5 libry/MWh po dobu 35 let. Částka je uvedena v cenách roku 2012, reálná cena bude záviset na vývoji inflace. Zveřejněný nárůst nákladů nemá na garantovanou cenu žádný vliv a zhoršuje tak ekonomickou bilanci projektu z pohledu investora.

Více informací:
https://www.ft.com/content/ae5fb399-08ce-4045-bb70-45a6531ac5f2
https://www.express.co.uk/news/science/1736954/energy-fury-edf-uk-nuclear-reactor-32-billion-hinkley-point-sizewell-funding-woes

****

(c) Karel Polanecký, Temelin.cz / Foto: Wikimedia Commons