Nový odklad spuštění jaderné elektrárny Vogtle

Energetická společnost Georgia Power vlastnící 45,7 % Southern Company, která je hlavním investorem výstavby jaderné elektrárny Vogtle, v říjnu 2021 ohlásila další odklad spuštění obou rozestavěných reaktorů AP1000. 

Podle aktuálních informací odhaduje Georgia Power dokončení Vogtle 3 na třetí čtvrtletí roku 2022, v případě Vogtle 4 jde o druhé čtvrtletí 2023. Podle předchozích údajů z letošního léta mělo jít o druhé čtvrtletí roku 2022 u prvního a počátek roku 2023 u druhého bloku. Konkrétní příčiny skluzu nebyly zveřejněny, obecně je přičítán komplikacím spojeným s pandemií koronaviru a bankrotem firmy Westinghouse jako původního hlavního dodavatele.

Výstavba dvou bloků v jaderné elektrárně Vogtle byla zahájena v roce 2009 a dosavadní zpoždění oproti původnímu harmonogramu již přesáhlo pět let (podle plánu měly být reatory uvedeny do provozu v letech 2016 a 2017). Aktuální cena elektrárny je odhadována na 17,1 miliardy dolarů bez finančních nákladů (takzvané overnight costs).  Po započítání finančních nákladů je celková cena elektrárny odhadována na 27,5 miliardy dolarů, což je zhruba dvojnásobek oproti původnímu rozpočtu. Vláda Spojených států přitom investorům poskytla záruky za bankovní úvěry ve výši 12 miliard dolarů.

Vogtle zůstává jedinou rozestavěnou jadernou elektrárnou ve Spojených státech. Příbuzný projekt Summer v Jižní Karolíně byl ukončen v roce 2017 po bankrotu společnosti Westinghouse.

Více informací:

Georgia Power revises Vogtle in-service dates, www.world-nuclear-news.org 

****

(c) Karel Polanecký a Edvard Sequens, Temelín.cz // foto: cleanenergy.org