Jaderné elektrárně Vogtle hrozí další skluz ve výstavbě

Dodržení aktuálního termínu spuštění prvního bloku jaderné elektrárny Vogtle v americkém státě Georgia, který byl stanoven na listopad 2021, je velmi nepravděpodobné. Uvedl to Don Grace víceprezident pro technické záležitosti Vogtle Monitoring Group v hlášení pro Výbor veřejné služby. Výbor pro veřejné služby (Public Service Commission - PSC) státu Georgia plní funkci regulátora trhu, a rozhoduje o tom, jak si investor výstavby může promítnout své náklady do ceny elektřiny. Podle Dona Grace hrozí rovněž další prodražení projektu. Zástupci investora z firmy Georgia Power naopak věří, že současný harmonogram i rozpočet bude dodržen.

Hlavním důvodem zdržení a vícenákladů je podle Vogtle Monitoring Group strategické rozhodnutí investora urychlit zkoušky některých celků ve chvíli, kdy stavba ještě není z velké části dokončena. Monitorovací zpráva zatím nehodnotila dopady epidemie koronaviru na průběh výstavby, neboť byla dokončena v polovině března. V dubnu byl počet pracovníků na stavbě omezen o 20 % poté, co jich několik desítek onemocnělo.

Výstavba dvou bloků v jaderné elektrárně Vogtle byla zahájena v roce 2009 a dosavadní zpoždění oproti původnímu harmonogramu již dosáhlo pěti let. Aktuální cena elektrárny je odhadována na 17,1 miliardy dolarů bez finančních nákladů (takzvané overnight costs).  Po započítání finančních nákladů je celková cena elektrárny odhadována na 27,5 miliardy dolarů, což je zhruba dvojnásobek oproti původnímu rozpočtu. Vláda Spojených států přitom investorům poskytla záruky za bankovní úvěry ve výši 12 miliard dolarů.

Vogtle zůstává jedinou rozestavěnou jadernou elektrárnou ve Spojených státech. Příbuzný projekt Summer v Jižní Karolíně byl ukončen v roce 2017 po bankrotu společnosti Westinghouse.

Více informací:
https://www.bloomberg.com/news/articles/2020-06-06/southern-s-nuke-project-highly-unlikely-to-meet-deadlines
https://www.powermag.com/vogtle-loan-guarantees-praised-criticized/

****

(c) Karel Polanecký, Temelín.cz // foto: cleanenergy.org