Náhrada australských uhelných elektráren modulárními reaktory by podle ministerstva energetiky stála 387 miliard AUD

V Austrálii aktuálně probíhá debata o náhradě dosluhujících uhelných elektráren. Federální ministerstvo energetiky reagovalo na návrh opozičního předáka Petera Duttona nahradit uhelné zdroje malými modulárními jadernými reaktory (SMR). V případě kompletní náhrady instalovaného výkonu by bylo potřeba 71 SMR s výkonem 300 MW. Jejich celkovou cenu ministerstvo odhaduje na 387 miliard australských dolarů (5,7 bilionu korun, tedy 80 miliard korun za jeden). 

Ministr Chris Bowen opírá svůj propočet o studii GenCost 2022-23 od výzkumné organizace CSIRO (Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation), která odhaduje měrné investiční náklady SMR v roce 2030 na 18 167 AUD/kW (268 tis. Kč/kW). Autoři studie ovšem podotýkají, že vzhledem k nemožnosti porovnání s reálnou nabídkou (malé modulární reaktory zatím nejsou komerčně dostupné) bude třeba uvedený odhad v příštích letech zpřesnit. Chris Bowen podotýká, že rozvoj obnovitelných zdrojů vychází podstatně výhodněji – investiční náklady solárních elektráren studie odhaduje na 1058 AUD/kW, u větrných na 1989 AUD/kW.

Australská vláda plánuje navýšit podíl obnovitelných zdrojů na výrobě elektřiny ze současných 35 % na 82 % v roce 2030. Součástí plánu je i podpora investic do přenosové soustavy na úrovni 20 miliard AUD.

Více informací:
https://www.theguardian.com/australia-news/2023/sep/18/replacing-australias-retiring-coal-power-stations-with-small-nuclear-reactors-could-cost-387bn-analysis-suggests

****

(c) Karel Polanecký, Temelín.cz // Obrázek: Carbon Free Power Project