Odklad spuštění jaderné elektrárny Vogtle byl potvrzen

Energetická společnost Southern Company, která je hlavním investorem výstavby jaderné elektrárny Vogtle, potvrdila odklad spuštění prvního z rozestavěných bloků označovaného jako Vogtle 3. Odklad zprovoznění bloku, které bylo podle posledních oficiálních podkladů plánováno na listopad 2021, očekávala Vogtle Monitoring Group již před několika měsíci. 

Podle aktuálních informací odhaduje Southern dokončení bloku na první čtvrtletí roku 2022. Odklad je zdůvodněn problémy při předprovozních zkouškách bloku. Testy byly přerušeny kvůli nepřípustným vibracím kompenzátoru tlaku. V případě druhého rozestavěného bloku Southern deklaruje dodržení harmonogramu a spuštění v listopadu 2022.

Výstavba dvou bloků v jaderné elektrárně Vogtle byla zahájena v roce 2009 a dosavadní zpoždění oproti původnímu harmonogramu již přesáhlo pět let. Aktuální cena elektrárny je odhadována na 17,1 miliardy dolarů bez finančních nákladů (takzvané overnight costs).  Po započítání finančních nákladů je celková cena elektrárny odhadována na 27,5 miliardy dolarů, což je zhruba dvojnásobek oproti původnímu rozpočtu. Vláda Spojených států přitom investorům poskytla záruky za bankovní úvěry ve výši 12 miliard dolarů.

Vogtle zůstává jedinou rozestavěnou jadernou elektrárnou ve Spojených státech. Příbuzný projekt Summer v Jižní Karolíně byl ukončen v roce 2017 po bankrotu společnosti Westinghouse.

Více informací:

Southern delays new Georgia Vogtle 3 nuclear reactor to Q1 2022, Reuters, 21. 5. 2021

****

(c) Karel Polanecký, Temelín.cz // foto: cleanenergy.org