ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Ekonomika jádra

Parlament odsouhlasil podmínky pro jaderný tunel Dukovany

Parlament odsouhlasil podmínky pro jaderný tunel Dukovany

Poslanecká sněmovna hlasy většiny politických stran s výjimkou Pirátů a KSČM definitivně přijala zákon, který vytváří podmínky pro štědrou veřejnou podporu zamýšlené stavby nových jaderných reaktorů (tzv. lex Dukovany). Kontroverzní zákon jednostranně a mohutně zvýhodňuje jadernou energii, která je oproti jiným zdrojům obtížně konkurenceschopná a staví ji tak mimo trh s elektřinou. Sněmovna přijala zákon s přísnějšími bezpečnostními pojistkami, které do zákona vtělil Senát a jež jasněji vylučují dodavatele zamýšlené stavby z nedemokratických zemí.

Kromě garantované ceny, za kterou má stát po dobu 30 až 60 let vykupovat veškerou vyrobenou elektřinu z nového reaktoru a rozdíl mezi ní a tržní cenou účtovat spotřebitelům, také zákon umožní vládě poskytnout firmě ČEZ  bezúročnou půjčku až na 100 % investice po dobu stavby. Taková půjčka bude mít nepominutelné dopady na státní rozpočet. Zákonodárci dnešním rozhodnutím vystavili bianko šek vládě, která jediná bude moci stanovit výši podpory bez jakéhokoliv omezení. Hrozí tak budoucí citelné dopady do ceny elektřiny zvláště, až se ukáže realita ekonomiky projektu v Dukovanech.

Investiční náklady na nový reaktor v Dukovanech (bez nákladů na financování) budou podle dostupných dat výrazně vyšší, než ministrem Havlíčkem uváděných 160 miliard Kč. Srovnání s obdobnými stavěnými reaktory ukazuje spíše na 250 miliard Kč (odpovídá průměru nákladů projektů stavěných ve Finsku, Francii, Velké Británii a ve Spojených státech v březnu 2021, v případě elektráren Vogtle v USA a v Olkiluoto ve Finsku došlo od té doby k dalšímu prodražení).

Několikanásobné zvyšování ceny v průběhu staveb atomových reaktorů je v posledních letech pravidlem. U jaderných reaktorů stavěných ve Francii, Finsku a na Slovensku jde o 3-4 násobné prodloužení výstavby proti projektu a 2-4 násobné zdražení proti předpokládané ceně. Zákon schválený dnes definitivně Sněmovnou přenáší tato rizika na budoucí spotřebitele elektřiny.

Edvard Sequens, energetický konzultant sdružení Calla, řekl: “Přijatý nesystémový zákon znovu jasně ukazuje, že atomová energetika se neobejde bez štědré veřejné podpory a je obtížně konkurenceschopná na trhu. Je nepředstavitelné, že za nový reaktor mají platit spotřebitelé elektřiny ještě v roce 2100, když existují levnější a bezpečnější způsoby, jak zajistit dostatek elektřiny.”

Karel Polanecký, energetický expert Hnutí DUHA, řekl: “Zákonodárci nechali na budoucích ministrech a managementech ČEZ, aby se dohodli na tom, co je přiměřený zisk. Až se bude domlouvat garantovaná cena elektřiny pro plánovaný blok v Dukovanech, poslanci a senátoři si budou moci jen tipnout výši výsledné částky. Demokratickou opozici se patří ocenit za to, že v zákoně prosadila omezení bezpečností hrozby dodavateli z nedemokratických režimů, jejíž rozměr lze obtížně odhadnout.”

*****

(c) Tisková zpráva Hnutí DUHA a Calla - Sdružení pro záchranu prostředí // obrázek: Pavel Vlček


Vytisknout  

Související články

O nás

Temelín.cz přináší nezávislé informace o jaderné energetice u nás i ve světě, jaké v běžných médiích nezískáte. Fakta o dnešních i plánovaných reaktorech, těžbě uranu a jaderných odpadech i o naší domnělé závislosti na elektřině z atomu a možnostech řešení.

Hnutí Duha logo Calla logo

 

Zásady ochrany osobních údajů
Nastavení cookies