ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Ekonomika jádra

Poslanci:  blíže podpoře reaktorů za každou cenu

Poslanci: blíže podpoře reaktorů za každou cenu

Poslanecká sněmovna na dnešní mimořádné schůzi poslala do závěrečného třetího čtení návrh zákona o podpoře nových jaderných reaktorů. Kontroverzní zákon, který fakticky staví jaderné bloky mimo konkurenci a přenáší podnikatelské riziko na spotřebitele elektřiny a státní rozpočet, tak může jít do závěrečného třetího čtení již na začátku prosince. Hlavními problematickými body vládního návrhu zákona jsou nelimitované výhodné půjčky ze strany státu a na nejméně 30 let garantovaná výkupní cena pro elektřinu z nových reaktorů bez zákonného omezení [podrobněji zde]. Schválením zákona pak Parlament ztratí poslední možnost, jak ovlivnit, v jaké výši a komu by měla jít štědrá veřejná podpora.

Částečné zlepšení mohou přinést pozměňovací návrhy předložené opozičními poslanci. Například návrh poslance Jana Bartoška (KDU-ČSL) navrhuje zahrnout do zákona vazbu na Bezpečnostní strategii České republiky. Poslanec Petr Třešňák (Piráti) zase zastropování garantované výkupní ceny. Nejjednodušší řešení by ovšem znamenalo schválení návrhu poslance Jana Čižinského “vypustit všechna problematická ustanovení zákona – tedy všechna ustanovení zákona” nebo zákon rovnou zamítnout.

Edvard Sequens, energetický konzultant sdružení Calla, řekl: “Výsledkem zákona bude zdražení elektřiny, jak vícekrát zaznělo ve Sněmovně, a poslanci se mohou pokusit ho pouze zastropovat. Pokud by zákon měl elektřinu zlevnit, pak by na něm ČEZ netrval, přicházel by jen o své peníze.”

Karel Polanecký, energetický expert Hnutí DUHA, řekl: „Za pár let se skoro jistě ukáže, že odhady 160 miliard korun za reaktor byly přehnaně optimistické. Vedoucí představitelé ČEZ přijdou za budoucí vládou jednat o další půjčce kolem stovky miliard. Místo argumentů budou mít v aktovce paragrafy zákona z roku 2020.“

*****

(c) Tisková zpráva Hnutí DUHA a Calla - Sdružení pro záchranu prostředí // foto: archiv Cally


Vytisknout  

Související články

O nás

Temelín.cz přináší nezávislé informace o jaderné energetice u nás i ve světě, jaké v běžných médiích nezískáte. Fakta o dnešních i plánovaných reaktorech, těžbě uranu a jaderných odpadech i o naší domnělé závislosti na elektřině z atomu a možnostech řešení.

Hnutí Duha logo Calla logo

 

Zásady ochrany osobních údajů
Nastavení cookies