Reaktor Flamanville za 500 miliard bude vyrábět extrémně drahou elektřinu

Francouzský Účetní dvůr, který provádí audity veřejných i soukromých institucí, zveřejnil odhad růstu nákladů na výstavbu rozestavěného reaktoru EPR v elektrárně Flamanville. Celkové náklady se mají podle odhadu dostat na částku 19,1 miliard eur (cca 500 miliard korun). Bez započtení finančních nákladů  má jít o 14,9 miliard eur (takzvané overnight costs, v přepočtu cca 390 miliard Kč). Při posledním navýšení nákladů v říjnu 2019 přitom společnost EDF jako investor stavby odhadovala overnight costs na úrovni 12,4 miliard eur. Účetní dvůr odhaduje, že výrobní náklady elektřiny se budou po spuštění reaktoru pohybovat v rozmezí 110 až 120 eur za megawatthodinu.

Navýšením rozpočtu z října 2019 reagovala EDF na problém s nevyhovující kvalitou svarů, který si vyžádal jejich opravu. Rozpočet při zahájení výstavby počítal s náklady 3,3 miliardy eur (bez započítání finančních nákladů). 

Problém se svary na obtížně přístupných místech byl zveřejněn v lednu 2019. Konkrétně jde o osm svarů na potrubí sekundárního okruhu při průchodu stavební konstrukcí kontejnmentu. Nutnost jejich opravy znamená odklad spuštění reaktoru na konec roku 2022. Podle původních plánů měl být reaktor spuštěn v roce 2013, výstavba byla zahájena v prosinci 2007.

Více informací:
https://www.enerdata.net/publications/daily-energy-news/flamanville-3-nuclear-projects-cost-may-rise-eu67bn-france.html

****

(c) Karel Polanecký, Temelín.cz // foto: Wikimedia Commons