ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Ekonomika jádra

Reaktor Flamanville za 500 miliard bude vyrábět extrémně drahou elektřinu

Reaktor Flamanville za 500 miliard bude vyrábět extrémně drahou elektřinu

Francouzský Účetní dvůr, který provádí audity veřejných i soukromých institucí, zveřejnil odhad růstu nákladů na výstavbu rozestavěného reaktoru EPR v elektrárně Flamanville. Celkové náklady se mají podle odhadu dostat na částku 19,1 miliard eur (cca 500 miliard korun). Bez započtení finančních nákladů  má jít o 14,9 miliard eur (takzvané overnight costs, v přepočtu cca 390 miliard Kč). Při posledním navýšení nákladů v říjnu 2019 přitom společnost EDF jako investor stavby odhadovala overnight costs na úrovni 12,4 miliard eur. Účetní dvůr odhaduje, že výrobní náklady elektřiny se budou po spuštění reaktoru pohybovat v rozmezí 110 až 120 eur za megawatthodinu.

Navýšením rozpočtu z října 2019 reagovala EDF na problém s nevyhovující kvalitou svarů, který si vyžádal jejich opravu. Rozpočet při zahájení výstavby počítal s náklady 3,3 miliardy eur (bez započítání finančních nákladů). 

Problém se svary na obtížně přístupných místech byl zveřejněn v lednu 2019. Konkrétně jde o osm svarů na potrubí sekundárního okruhu při průchodu stavební konstrukcí kontejnmentu. Nutnost jejich opravy znamená odklad spuštění reaktoru na konec roku 2022. Podle původních plánů měl být reaktor spuštěn v roce 2013, výstavba byla zahájena v prosinci 2007.

Více informací:
https://www.enerdata.net/publications/daily-energy-news/flamanville-3-nuclear-projects-cost-may-rise-eu67bn-france.html

****

(c) Karel Polanecký, Temelín.cz // foto: Wikimedia Commons


Vytisknout  

Související články

O nás

Temelín.cz přináší nezávislé informace o jaderné energetice u nás i ve světě, jaké v běžných médiích nezískáte. Fakta o dnešních i plánovaných reaktorech, těžbě uranu a jaderných odpadech i o naší domnělé závislosti na elektřině z atomu a možnostech řešení.

Hnutí Duha logo Calla logo

 

Zásady ochrany osobních údajů
Nastavení cookies