ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Ekonomika jádra

Senát může zmírnit dopady špatného zákona o podpoře Dukovan

Senát může zmírnit dopady špatného zákona o podpoře Dukovan

Senátorky a senátoři začali projednávat návrh zákona o podpoře nových jaderných reaktorů. Ve středu 14. července jej měly na programu tři důležité výbory a 21. července pak o jeho osudu rozhodne plénum.  Kontroverzní norma jednostranně a mohutně zvýhodňuje nekonkurenceschopnou jadernou energii proti jiným zdrojům a staví ji tak mimo trh s elektřinou. Senát ještě může zasáhnout a omezit bianco šek, který vystavila vláda a Poslanecká sněmovna, a limitovat dnes neomezenou garantovanou výkupní cenu elektřiny z nových reaktorů. Pozměňovací návrh k tomu podali společně senátorky Alena Dernerová a Jitka Seitlová a senátoři Lukáš Wagenknecht, Mikuláš Bek, Marek Hilšer, Petr Orel a David Smoljak.

Bez zastropování garantované výkupní ceny, kterou mají dostat nové velké reaktory na třicet až šedesát let svého provozu, budou na drahou jadernou elektřinu doplácet spotřebitelé elektřiny až do konce století. Zákonodárci také nebudou mít žádnou možnost ovlivnit výši štědré veřejné podpory, ta bude již pouze v rukou vlády, a to bez zákonného omezení.

Investiční náklady (bez nákladů na financování) na nový reaktor v Dukovanech by podle dostupných dat mohly být výrazně vyšší než doposud vládou uváděných 160 miliard Kč. Srovnání s obdobnými stavěnými reaktory ukazuje spíše na 250 miliard Kč (měrné náklady projektů stavěných ve Finsku, Francii, Velké Británii a Spojených státech dosáhly v březnu tohoto roku 7200 €/kW a v případě elektráren Vogtle v USA a v Olkiluoto ve Finsku došlo od té doby k dalšímu prodražení. Významné zvyšování ceny v průběhu staveb atomových reaktorů je v posledních letech pravidlem. Návrh zákona předložený Sněmovnou vede k situaci, kdy rizika nese spotřebitel elektřiny, neboť neobsahuje limit pro garantovanou výkupní cenu.

Edvard Sequens, energetický konzultant sdružení Calla, řekl: “Celý zákon jen ukazuje, že atomová energetika se stala nekonkurenceschopnou a neobejde se bez štědré veřejné podpory. Je nepředstavitelné, že za nový reaktor mají platit spotřebitelé elektřiny ještě v roce 2100, když máme mnohem levnější a bezpečnější cesty, jak zajistit dostatek elektřiny. Senát je nyní na tahu a může alespoň omezit navržené výkupní ceny elektřiny tak, aby dopady na spotřebitele nebyly příliš velké.”

Karel Polanecký, energetický expert Hnutí DUHA, řekl: “Návrh zastropovat garantovanou výkupní cenu elektřiny z nových jaderných bloků částkou, která odpovídá horní hranici odhadů ministerstva průmyslu, je zcela bezkonfliktní. Jde o pouhou pojistku pro případ, že by se projekt hrubě nevyvíjel podle předpokladů. Pravděpodobnost, že se tak stane, je podle vlády, ČEZ i potenciálních dodavatelů mizivá. Právě to je případ, kdy je rozumné k pojistce přistoupit.”

*****

(c) Tisková zpráva Hnutí DUHA a Calla - Sdružení pro záchranu prostředí // obrázek: Pavel Vlček


Vytisknout  

Související články

O nás

Temelín.cz přináší nezávislé informace o jaderné energetice u nás i ve světě, jaké v běžných médiích nezískáte. Fakta o dnešních i plánovaných reaktorech, těžbě uranu a jaderných odpadech i o naší domnělé závislosti na elektřině z atomu a možnostech řešení.

Hnutí Duha logo Calla logo

 

Zásady ochrany osobních údajů
Nastavení cookies