Georgia Power oznámila další zdražení a odklad spuštění jaderné elektrárny Vogtle

Americká energetická společnost Southern Company oznámila v polovině února 2022 zvýšení objemu financí, které její dceřinná firma Georgia Power vloží do výstavby jaderné elektrárny Vogtle, z 9,5 na 10,4 miliardy dolarů. Thomas Fanning, generální ředitel Southern Company, uvedl, že zvýšení nákladů souvisí s dalším odkladem spuštění obou bloků. Aktuálně odhaduje spuštění prvního bloku v posledním čtvrtletí letošního roku nebo v prvním čtvrtletí roku 2023, druhý blok má následovat o devět měsíců později. Ve srovnání s odhady z léta 2021 jde o půlroční odklad.

Georgia Power vlastní 45,7 % projektu Vogtle a po bankrotu Westinghouse se stala rovněž hlavním dodavatelem stavby. Výstavba dvou bloků v jaderné elektrárně Vogtle byla zahájena v roce 2009 a dosavadní zpoždění oproti původnímu harmonogramu činí šest let (podle plánu měly být reaktory uvedeny do provozu v letech 2016 a 2017). Aktuální cena elektrárny je odhadována na 20,2 miliardy dolarů bez finančních nákladů (takzvané overnight costs).  Při započítání finančních nákladů byla před aktuálním oznámením Georgia Power celková cena elektrárny odhadována na 27,5 miliardy dolarů, což je zhruba dvojnásobek oproti původnímu rozpočtu.

Vogtle zůstává jedinou rozestavěnou jadernou elektrárnou ve Spojených státech. Příbuzný projekt Summer v Jižní Karolíně byl ukončen v roce 2017 po bankrotu společnosti Westinghouse.

Více informací: Southern delays startup of new Georgia nuclear reactors, boosts costs, 17. 2. 2022, Reuters.com

****

(c) Karel Polanecký, Temelín.cz // foto: cleanenergy.org