Westinghouse a dukovanský tendr

Společnost Westinghouse vstupuje do tendru na dodávku nového bloku pro jadernou elektrárnu Dukovany s tím, že jako jediná z účastníků disponuje plnohodnotným referenčním projektem. Čtyři reaktory AP1000 jsou provozovány v Číně a další dva budou spuštěny ve Spojených státech během příštích měsíců (blok Vogtle 3 již získal povolení k zavážení paliva od jaderného dozoru), přičemž svým  výkonem tento reaktor odpovídá požadavkům tendru. Výstavbu poslední jaderné elektrárny ovšem Westinghouse zahájil naposledy před devíti lety ve Spojených státech. Právě tyto projekty pak měly hlavní podíl na tom, že předchozí vlastník (japonský koncern Toshiba) přivedl v roce 2017 Westinghouse k bankrotu.

Kanadská investiční skupina Brookfield, která Westinghouse od Toshiby vykoupila, přivedla společnost ke stabilním ziskům díky činnostem v jiných oborech jaderného průmyslu, v nichž má Westinghouse dlouhodobé zkušenosti a výjimečné know-how. Mimo jiné jde o výrobu jaderného paliva, servis a prodlužování životnosti reaktorů nebo o likvidaci definitivně odstavených bloků. O tom nakolik aktivně bude Westinghouse usilovat o roli hlavního dodavatele pro výstavbu nových bloků v Evropě, rozhodnou aktuální vlastníci. Investiční skupina Brookfield v říjnu 2022 prodala 49 % akcií firmě Cameco, která se zabývá hlavně těžbou uranu, ale ponechala si majoritní podíl.

Pro odhad strategie společnosti Westinghouse v tendrech na nové bloky je užitečné podívat se do nedávné historie.  Toshiba koupila Westinghouse v roce 2006 s cílem prosadit se na trhu s jadernými reaktory. Vedení Toshiby vycházelo z předpokladu, že nový typ reaktoru AP1000 vyprojektovaný firmou Westinghouse dosáhne díky modulární konstrukci jednodušší a rychlejší výstavby. Koncepce počítala s tím, že hlavní komponenty reaktoru AP1000 bude možné vyrábět ve specializovaných provozech, následně je přepravit na staveniště a tam je sestavit jako gigantickou skládačku s ocelovými a betonovými díly. Předpoklad, že modulární konstrukce vyřeší problémy, které dosud vedly k prodlužování výstavby elektráren, se ovšem nepotvrdil.  

V roce 2008 Westinghouse získal kontrakty na výstavbu čtyř reaktorů pro energetické firmy Southern a Scana v elektrárnách Vogtle a Summer. Výstavba všech bloků byla zahájena v roce 2013 s odhadem nákladů 6,65 miliard dolarů na jeden blok v elektrárně Vogtle a 5,2 miliardy dolarů na jeden blok v elektrárně Summer. V roce 2017 bylo zřejmé, že odhady byly příliš optimistické a společnost Westinghouse, která by podle kontraktů musela hradit vícenáklady, vyhlásila bankrot. V létě 2017 byly odhady ceny bloku v elektrárně Summer již více než dvojnásobné oproti roku 2013 a investor projekt ukončil.

Výstavba obou bloků v elektrárně Vogtle pokračovala pod vedením hlavního investora, firmy Georgia Power. V příštích měsících bude dokončena při odhadované ceně 11,15 miliard dolarů za jeden blok. Dosud uváděné ceny jsou overnight costs, tedy bez finančních nákladů, často uváděný odhad 30 miliard dolarů za oba bloky Vogtle již finanční náklady započítává.  

S ohledem na nedávné zkušenosti společnosti Westinghouse by bylo překvapením, kdyby svou nabídku pro tendr na nový blok v Dukovanech podcenila. Také se nedá počítat s tím, že firma byla ochotna nést rizika spojená s případným prodražením výstavby. Aktuální vlastníci nebudou chtít opakovat chyby, které v nedávné době vedly k bankrotu.

Více informací o příčinách bankrotu Westinghouse v roce 2017:    
http://www.japantimes.co.jp/news/2017/02/13/business/corporate-business/toshibas-nuclear-reactor-mess-winds-back-louisiana-swamp#.WKPxhJDdRC0

*****

(c) Karel Polanecký, Temelín.cz // foto: PRNewswire