Lucembursko je proti belgickému úložišti jaderných odpadů na hranici

Lucemburská vláda odmítá belgické plány na stavbu konečného úložiště jaderných odpadů na hranici s Lucemburskem. „Přeshraniční rizika nejsou dosud známa,“ řekla ministryně životního prostředí Lucemburska Carole Dieschbourg v úterý novinářům. „Bylo by nezodpovědné a neakceptovatelné rozhodovat o takových projektech, aniž by se vědělo, jaké dlouhodobé důsledky to bude mít na zdraví našich obyvatel a také na stav spodních vod,“ řekla tato zelená politička.

Belgický úřad pro jaderný odpad (Ondraf) 15.dubna zveřejnil veřejnou konzultaci k podzemnímu uložení jaderných odpadů. Do poloviny června pak mohla veřejnost podávat své připomínky k tomuto záměru podzemního uložení jaderných odpadů. Přesná místa plánovaného uložení jaderných odpadů však dosud nebyla zveřejněna.

Podle údajů ministryně Diesbourgové se má jednat o sedm lokalit mezi městy Namur, Dinant a Stavelot. „To budeme mít přímo před dveřmi,“ řekla ministryně. Některé z geologických vrstev, které byly označeny belgickými odborníky jako vhodné pro umístění podzemního úložiště, sahají až na území Lucemburska. „Tak se může stát, že budeme mít na století dopředu problémy s naším zásobování pitnou vodou.“ Lucembursko se tak v této věci spojilo s Německem. „Němci si nyní studují podklady k belgickým plánům,“ dodala lucemburská ministryně.

Více informací:
https://www.sueddeutsche.de/wirtschaft/atomkraft-luxembourg-luxemburg-gegen-belgisches-atommuell-endlager-nahe-der-grenze-dpa.urn-newsml-dpa-com-20090101-200512-99-27691

****

(c) Gabriela Reitingerová, OIŹP