ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Těžba uranu

Projekt těžby uranu firmy Berkeley Energia ve Španělsku čelí protestům

Starosta obce Villavieja de Yeltes ve španělské provincii Salamanca od začátku roku 2017 volá k zodpovědnosti společnost Berkeley Energia registrovanou v Austrálii (dříve Berkeley Resources) a jednou měsíčně svolává místní i občany okolních měst na manifestace proti plánované těžbě uranu v lokalitě Retortillo. Firma zde hodlá provozovat povrchový uranový důl, loužení v hromadách a zpracovatelský závod, který by mohl zahájit výrobu koncem roku 2018, avšak nemá potřebná povolení a čelí čtyřem žalobám za porušení veřejného zájmu podanými obcí a celostátními nevládními organizacemi.

Projekt vyvolal vlnu odporu kvůli možným dopadům na životní prostředí a na místní obyvatelstvo. Rizika představují umístění lokality velmi blízko školního areálu, možné dopady na chráněnou přírodní oblast a povolení k vypouštění odpadních vod pět kilometrů nad fungujícími zdroji pitné vody pro obec Villavieja de Yeltes. Povolení je v rozporu s projektem Evropské komise na ochranu biodiverzity v pěti řekách v regionu. Proti záměru společnosti se vyjádřilo téměř 40 obcí, a to kvůli jeho možnému dopadu na stávající ekonomiku včetně lázeňské turistiky.

Rostoucí občanské hnutí zatím upozorňuje na možné dopady radiace a na skutečnost, že proces EIA se nezabýval zpracováním uranové rudy. Je zřejmé, že dochází k porušování či zpochybňování řady lidských práv včetně práva na informace, práva na zdraví, práva na živobytí a na přiměřenou životní úroveň, a také práva na bezpečné a zdravé přírodní prostředí.

Firma Berkeley Energia na svém webu tvrdí, že si vytvořila „dobrý sousedský a obchodně partnerský vztah s místními“, že požívá místní a regionální podporu a plánuje významné investice do místních komunit a sanaci životního prostředí v lokalitě. Webová stránka se nezmiňuje o odporu místních obyvatel, o zdravotních rizicích těžby uranu ani o dalších potenciálních negativních vlivech na společnost či životní prostředí, kromě kácení stromů na počátku projektu.

Společnost Berkeley Energia 2. května oznámila svůj úmysl zalistovat se na Londýnské burze a na Španělské burze. Britská nevládní organizace London Mining Network napsala dopis Londýnské burze, což je soukromá společnost, a zároveň regulátorovi, jímž je Financial Conduct Authority (Úřad pro kontrolu finančního chování), v němž tvrdí, že kotace by se měla zmrazit, protože společnost Berkeley nepravdivě prohlašuje, že má podporu místních obyvatel a že odvolání proti povolením k těžbě v regionu byla neúspěšná. Ve Španělsku podala námitku burze i finančnímu regulátoru kampaň Stop Uranio; instituce však z úcty k Londýnské burze dosud nerozhodla.
Britské instituce odmítly odpovědět a rozhodly se udělit společnosti Berkeley plnou kotaci. Vládnoucí Lidovou stranu ve Španělsku zachvátila korupční krize a došlo k politickému zvratu, jenž k moci vynesl novou levicovou koalici. Zvrat přispěl k prodlení s registrací firmy Berkeley na Španělské burze, údajně na základě neúplnosti jejího prospektu.

Vyhlídky na těžbu uranu možná změnily i aktuální parlamentní návrhy na zmrazení projektu Retortillo od strany Unidos-Podemos, která je v současnosti hlavním koaličním partnerem v nové vládě. Ombudsman zároveň prohlásil, že společnost Berkeley nepodala informace o povolení k vypouštění odpadních vod a koaliční partner Unidos-Podemos usiluje o zrušení povolení z důvodu netransparentnosti. Červen bude ve Španělsku hektický měsíc!

Originál článku: „Berkeley Energia uranium mining project in Spain ‒ the EU’s only new uranium mine?“, Richard Harkinson ‒ research associate, London Mining Network, který vyšel v Nuclear Monitor č. 86

*****

(C) Přeložil a vykrátil Petr Kurfürst, Temelin.cz // Foto: Stop Uranio


Vytisknout  

Související články

O nás

Temelín.cz přináší nezávislé informace o jaderné energetice u nás i ve světě, jaké v běžných médiích nezískáte. Fakta o dnešních i plánovaných reaktorech, těžbě uranu a jaderných odpadech i o naší domnělé závislosti na elektřině z atomu a možnostech řešení.

Hnutí Duha logo Calla logo

 

Zásady ochrany osobních údajů
Nastavení cookies