Drahé uranové dědictví

Likvidace následků chemického loužení uranu po těžbě v Podještědí, které v okolí Stráže pod Ralskem zanechalo množství zamořených vod o velikosti jedenapůlnásobku Slapské přehrady, si z veřejných zdrojů vyžádá až 32 miliard korun. Sanace krajiny bude trvat více než třicet let. Další desítky miliard pak bude nutné investovat do vyčištění ostatních lokalit. Protože ve státním rozpočtu na rok 2012 je na tyto činnosti vyčleněna částka jen 1,8 miliardy korun, rozhodla se 11. ledna 2012 vláda přidat dalších celkem 1,2 miliardy na období let 2012-2014.

Ekologické organizace pod tíhou nákladů na minulou těžbu kritizují plán ministerstva průmyslu, které v návrhu nové energetické koncepce počítá s obnovením těžby uranu na dalších ložiscích. Opětovně tak hrozí použití devastující metody chemického loužení na Liberecku, protože zde hlubinnou těžbu kvůli geologickým podmínkám využít nejde. Josef Jadrný ze sdružení Naše Podještědí proto ministerské plány silně kritizuje: „V Evropě jsme jediná země, kromě Rumunska, která dnes uvažuje o těžbě uranu v takto hustě obydlené oblast. Po neblahých zkušenostech je třeba úvahy o pokračování těžby uranu rázně odmítnout. Nemůžeme riskovat, že místo zásob pitné vody budeme mít další kontaminované podzemní jezero.“ Samo ministerstvo průmyslu pak ve zprávě pro vládu upozorňuje, že celková rizika následků těžby mohou ohrozit zásoby podzemní pitné vody a zbytkové chemické roztoky ohrožují plochu o velikosti 160 km2.

Za třicet let chemické těžby uranu na ložisku Stráž pod Ralskem bylo do podzemí vtlačeno téměř 4,1 milionů tun kyseliny sírové, 320 tisíc tun kyseliny dusičné, 111 tisíc tun čpavku a 26 tisíc tun kyseliny fluorovodíkové. Přitom jde o jeden z nejvýznačnějších zdrojů pitné vody v České republice. V současné době zůstává v oblasti cca 400 milionů m3 zamořených podzemních vod.

Edvard Sequens ze sdružení Calla za koalici ekologických organizací řekl: „Splácet dluhy za drancování uranu budeme ještě desítky let. Ani dnes není známa technologie těžby uranu, která by neohrožovala životní prostředí a zdraví obyvatel. Proto považuji plány na otevírání nových uranových dolů v České republice za zcestné.“

*****

(c) Edvard Sequens, Temelín.cz / foto: Václav Vašků - Tváře uranu