Manažer výstavby turecké jaderné elektrárny Akkuyu rezignoval kvůli neshodám s Rosatomem

Faruk Uzel, který v uplynulých čtyřech letech zastával vysokou manažerskou pozici ve společnosti Akkuyu Nuclear JSC odpovědné za výstavbu první turecké jaderné elektrárny, na začátku září odstoupil z funkce. Hlavním důvodem byla nespokojenost s prací generálního dodavatele, ruské státní společnosti Rosatom. Faruk Uzel doporučil, aby Turecko odstoupilo od mezivládní smlouvy s Ruskem a v projektu pokračovalo bez Rosatomu. Svoji rezignaci zdůvodnil riziky spojenými s pokračováním projektu v současném nastavení.

Na tiskové konferenci k vysvětlení své rezignace Faruk Uzel uvedl: „Výstavba elektrárny v Akkuyu by neměla pokračovat ve spolupráci s tímto partnerem. Turecko by mělo odstoupit od projektu, který je amatérský a plný technických chyb. Další kroky by měly být provedeny s profesionálními partnery.“

Faruk Uzel uvedl několik příkladů nedbalé práce Rosatomu. Firma podle něj nedokázala správně instalovat hydroizolaci ani u informačního centra stavěného metr pod úrovní terénu a zajistit její funkčnost. Manažer tak nemůže uvěřit, že by Rosatom dokázal úspěšně zajistit výstavbu základů elektrárny dvanáct metrů pod povrchem v blízkosti moře. Navíc Rosatom údajně při plánování umístění reaktorů nebral v úvahu čáru přílivu. Umístění jednoho reaktoru je proto chybně navrženo pod úrovní čáry přílivu a k jeho povolení bude třeba změnit legislativu.

Ve svém prohlášení, které zveřejnil navzdory telefonickým výhrůžkám, Faruk Uzel uvedl: „Mé rozhodnutí odstoupit z managementu projektu jaderné elektrárny Akkuyu je výsledkem dlouhodobého sledování průběhu prací. Jaderná elektrárna stavěná s přístupem ruské společnosti představuje velké riziko pro moji zemi.“

Více informací:
http://www.hurriyetdailynews.com/Default.aspx?PageID=238&NID=87976&NewsCatID=348

*****

(c) Karel Polanecký, Temelín.cz // foto: archiv Cally


Vytisknout  

Související články

O nás

Temelín.cz přináší nezávislé informace o jaderné energetice u nás i ve světě, jaké v běžných médiích nezískáte. Fakta o dnešních i plánovaných reaktorech, těžbě uranu a jaderných odpadech i o naší domnělé závislosti na elektřině z atomu a možnostech řešení.

Hnutí Duha logo Calla logo