ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Minulé události

13. 10. 2011 - Zelená nebo atomová energetika: komu patří budoucnost energetiky?

Takzvaná renesance jaderné energetiky se ve skutečnosti nikdy nekonala v Evropě a ani ve světě, shodla se většina energetických expertů na mezinárodní konferenci "Zelená energetika a jaderné elektrárny - Komu patří budoucnost?", kterou 13. října uspořádaly Heinrich-Böll-Stiftung, Sdružení Calla, Hnutí Duha a Zelená akademie v Praze.

Důvodem je vedle některých nevyřešených bezpečnostních otázek především nákladnost a technická náročnost projektů jaderných elektráren, které v konkurenci s ostatními zdroji v tržním prostředí se potýkají s nedostatkem zájmu investorů a problémy realizace. Havárie ve Fukušimě tento trend pravděpodobně ještě prohloubí s tím, jak se zvýší bezpečnostní požadavky a cena kapitálu pro jadernou energetiku na finančních trzích. Celosvětovým trendem je snižování počtu a výkonu jaderných reaktorů, kdy stavba nových nedrží krok s jejich zastaráváním. V současnosti se žádný investor nepouští do této nákladné a značně rizikové investice bez vládních subvencí a garancí. Například odhadované náklady na vybudování nového EPR reaktoru ve finském Olkiluoto se zdvojnásobily z 3 na více než 6 mld euro a je o minimálně 4 roky zpožděna. Nevyřešená stále zůstává otázka a náklady trvalého úložiště a konzervace elektrárny po ukončení jejího fungování. Lze očekávat, že zpřísnění bezpečnostních standardů ještě zdraží náklady jaderné energetiky. Na druhou stranu investiční náklady obnovitelných zdrojů energie trvale a významně klesají a přitahují velké soukromé investice.

Zde můžete shlédnout jednotlivé PPT prezentace (kliknutím na jméno), video s úvodní přednáškou Mycle Schneidera "The World Nuclear Industry Status Report 2010–2011", krátká video-interview a přečíst si další tiskové ohlasy na tuto akci, které se zúčastnilo přibližně 140 hostů ze soukromého a nevládního energetického sektoru, novináři, zástupci ministerstev a zájemců z řad veřejnosti.

Prezentace jednotlivých řečníků:

Mycle Schneider, úvodní vstup, přehled současného stavu atomové energetiky můžete vidět také na videozáznamu.

PANEL I: Náklady a přínosy jaderné energetiky, obnovitelných zdrojů a energeticky úsporných technologií

František Hrdlička, děkan Fakulty strojní ČVUT

Steve Thomas, profesor ekonomie, University of Greenwich, Velká Británie

Martin Sedlák, energetický konzultant, sdružení Calla

PANEL II: Výstup Německa z jaderné energetiky a jeho důsledky na okolní země

Charlotte Loreck, expertka na energetiku, Ökoinstitut, Německo

Petr Otčenášek, konzultant v oblasti jaderné energetiky

Martin Bursík, ekolog, bývalý ministr životního prostředí

 

Krátká interview s předními osobnostmi evropské energetické debaty:

Mycle Schneider: Perspektivy jaderné energetiky

Steve Thomas: Ekonomika jaderné energetiky ve Velké Británii

Martin Bursík: Státní energetická koncepce ČR z pohledu jaderné energetiky a OZE

 

Martin Sedlák
Martin Sedlák
Spolupracuje s Aliancí pro energetickou soběstačnost (www.alies.cz), analytickým centrem, které propojuje producenty energie z obnovitelných zdrojů, profesionály z oblasti šetrného využívání energie s veřejným prostorem. V minulosti řídil projekt Chytrá energie, energetické koncepce ekologických organizací. Ve volném čase spolupracuje na projektu Česko hledá budoucnost, který má za cíl formulovat alternativní, odvážnou, ale přitom realistickou vizi pro Českou republiku příštích patnácti let založenou na rozvoji kvality života, modernizaci ekonomiky šetrné k životnímu prostředí a posilování demokratické kultury.

Další články autora:


Vytisknout  

Související články

O nás

Temelín.cz přináší nezávislé informace o jaderné energetice u nás i ve světě, jaké v běžných médiích nezískáte. Fakta o dnešních i plánovaných reaktorech, těžbě uranu a jaderných odpadech i o naší domnělé závislosti na elektřině z atomu a možnostech řešení.

Hnutí Duha logo Calla logo

 

Zásady ochrany osobních údajů
Nastavení cookies