Areva kryla vadné výrobky falšováním dokumentace

Francouzský jaderný dozor zveřejnil zprávu o materiálových vadách v padesáti produktech společnosti Areva, které jsou součástí aktuálně provozovaných reaktorů. Poté, co byla materiálová vada loni detekována v tlakové nádobě rozestavěného reaktoru EPR ve Flamanville, přistoupilo vedení Arevy ke kontrolám technologických postupů ve svém kovárenském závodě Creusot. Kontroly se vztahovaly i na výrobky, které továrna vyprodukovala před desítkami let.

Podle jaderného dozoru objevili kontroloři závady u čtyř stovek součástí vyrobených po roce 1965. Padesát problematických součástí bylo instalováno v aktuálně provozovaných francouzských reaktorech. Informace, zda byly vadné součásti použity také v zahraničních projektech, nebyla zveřejněna.

Jaderný dozor ASN požádal Arevu o urychlené předání seznamu vadných komponent. Ve svém stanovisku pak uvedl, že provede posouzení závažnosti materiálových vad a jejich dopadů na bezpečný provoz reaktorů. Areva rovněž připustila, že vadné výrobky byly kryty falešnou dokumentací o technologických postupech a prováděných kontrolách.

Reaktorová divize Arevy včetně výrobního závodu Creusot, který se specializuje na výrobu rozměrných výkovků a odlitků pro jaderné elektrárny, přejde z rozhodnutí francouzské vlády do vlastnictví energetické společnosti EDF. Tímto krokem hodlá vláda zachránit ztrátovou firmu před bankrotem. Do ekonomických problémů se Areva dostala především v důsledku neúspěšných projektů výstavby reaktoru EPR ve finském Olkiluotu a ve francouzském Flamanville, které mají letité zpoždění a prodražily se o miliardy eur.

Více informací:
http://www.reuters.com/article/areva-nuclear-creusot-idUSL5N1805WY

*****

(c) Karel Polanecký, Temelín.cz // foto: Greenpeace International