Bývalý pracovník fukušimské elektrárny: havárii způsobilo zemětřesení, ne tsunami

Inženýr Tošio Kimura, který pracoval mezi lety 1983 a 2000 pro společnost Tepco, z toho dvanáct let přímo v elektrárně Fukušima Daiiči, zveřejnil v listopadovém vydání japonského magazínu Sentaku svůj názor na příčiny a průběh havárie z března 2011. Podle Kimurova názoru bylo příčinou havárie poškození potrubí v důsledku zemětřesení, ještě předtím, než elektrárnu zasáhla vlna tsunami. Nesouhlasí tak s oficiálně prezentovanou verzí, podle níž byla příčinou havárie vlna tsunami, která vyřadila zdroje energie pro systém chlazení reaktoru.

Tošio Kimura zažil interní diskuse v elektrárně o potenciální odolnosti potrubí v případě zemětřesení. Rozhodl se proto, že si vyžádá a prověří záznamy o průběhu havárie. Z informací, které Tepco zveřejnilo, totiž nebylo možné posoudit, zda zemětřesení z 11. března 2011 potrubí poškodilo. Tošio Kimura k tomu uvedl: „Příčiny havárie lze věrohodně posoudit pomocí vyhodnocení záznamu průběhu několika sledovaných parametrů. Tato data ukazují, co se dělo uvnitř reaktorů. Tepco je ovšem ani dva roky po havárii nezveřejnilo.“

Při provozu elektrárny byly průběžně, v intervalu setiny sekundy, zaznamenávány veličiny jako výkon reaktorů, tlak, teplota a průtok chladící kapaliny. Na svoji přímou žádost získal Tošio Kimura letos v srpnu soubor dat, který sice nebyl kompletní, ale umožnil základní posouzení. Na jeho základě sepsal zprávu s názvem „Úniky z potrubí v jaderné elektrárně Fukušima způsobené vibracemi při zemětřesení."

Ve zprávě Kimura například upozornil, že došlo k přerušení samotížné cirkulace, která by v případě výpadku všech čerpadel primárního okruhu měla zajistit asi 10 % obvyklého průtoku chladící vody. Upozornil rovněž na výrazné kolísání průtoku chladící vody ještě předtím než elektrárnu zasáhla vlna tsunami. Kimura vysvětluje uvedené jevy popraskáním trubek při zemětřesení.

Hypotézu Tošia Kimury potvrzují i další indicie – časté spínání čerpadla instalovaného ve spodní části kontejnmentu, nebo vysoká hodnota radioaktivity naměřená obsluhou půl hodiny před deklarovaným začátkem tavení paliva. Kimura dochází k závěru, že palivo v reaktorech se začalo tavit dřív, protože chladící voda ve velkém unikala z popraskaného potrubí.

Důvodem, proč společnost Tepco trvá na verzi, že havárii způsobila vlna tsunami, může být její zájem o opětovné spuštění jaderné elektrárny Kašivazaki-Kariwa. Ta se nachází v seismicky aktivní zóně, byla poškozena zemětřesením v roce 2007 a následně odstavena kvůli nutným opravám. Pokud by se prokázalo, že fukušimskou katastrofu způsobilo praskání trubek při zemětřesení, opětovné spuštění elektrárny Kašivazaki-Kariwa by se výrazně zkomplikovalo.

Více informací:
http://www.japantimes.co.jp/opinion/2013/11/17/commentary/cracks-in-tepcos-311-narrative/#.UomNzXCf_wxvia

*****

(c) Karel Polanecký, Temelin.cz // foto: Wikimedia Commons