EDF odstavila reaktor v Dungeness kvůli opatření proti havárii fukušimského typu
Společnost EDF v loňském roce na pět měsíců odstavila reaktor v britské jaderné elektrárně Dungeness, aby posílila opatření proti jeho možnému zaplavení. Reaktor byl mimo provoz po dobu budování nové zábrany proti příbojovým vlnám, jejímž cílem je zamezit v případě extrémního počasí podobné havárii, k jaké došlo v roce 2011 po zemětřesení a tsunami v japonské Fukušimě.
Reaktor umístěný na mořském pobřeží v hrabství Kent byl odstaven od 22. května do 15. října po výstraze britského jaderného dozoru, že bez výstavby nové bariéry hrozí elektrárně zaplavení mořskou vodou. Také interní analýza EDF došla k závěru, že dosavadní hráz „není tak mohutná, aby odpovídala předpokladům“, což znamená riziko jejího přelití v případě výjimečně nepříznivého počasí.
EDF oznámila odstavení reaktoru krátkou zprávičkou v lokálních médiích ve znění: „Blok 22 v elektrárně Dungeness byl odstaven 22. května z důvodu údržby, která zahrnuje vylepšení opatření proti zaplavení při extrémních událostech.“ Podobně strohou zprávou oznámila EDF o pět měsíců později opětovné spuštění reaktoru. Společnost nevysvětlila výjimečnou délku odstávky reaktoru, ani o ní dostatečně neinformovala.
Steve Thomas, profesor energetických studií na univerzitě v Greenwichi, postup EDF komentoval: "EDF měla zveřejnit více informací. Na pět měsíců se elektrárna nezavírá pro legraci. Důvod pro odstavení reaktoru byl závažný a EDF by neměla předstírat opak. Přístup uplatňovaný v Británii, totiž neznervózňovat veřejnost informacemi z oblasti jaderné bezpečnosti, podle mého názoru není správný. Zlehčování závažnosti problémů nikomu nepomůže, lidé by měli dostávat pravdivé informace.“
Zároveň odhadl, že EDF během odstávky přišla v důsledku ušlých tržeb za elektřinu o 100 milionů liber. Společnost EDF deklaruje, že vylepšená opatření proti zaplavení reaktoru zajistí jeho ochranu i při zcela výjimečných výkyvech počasí, ke kterým statisticky dochází jednou za deset tisíc let. Vysoké vlny způsobené nepříznivým počasím letos v zimě bariéru nijak nenarušily.
*****
(c) Karel Polanecký, Temelín.cz // foto: Wikimedia Commons