Evropský jaderný dozor ve prospěch bezpečnosti

Německá vláda požádala Belgii o dočasné uzavření reaktorů Doel 3 a Tihange 2, které se nacházejí v blízkosti hranic. Oba reaktory byly 20 měsíců mimo provoz kvůli přezkumu tlakových nádob, ve kterých byly objeveny stovky trhlin. Belgická vláda reagovala sdělením, že rozhodnutí je plně v kompetenci tamního úřadu pro jadernou bezpečnost. Belgický jaderný dozor tvrdí, že bezpečný provoz reaktorů aktuálně není ohrožen. Další spolupráci s Německem pak podmiňuje konstruktivním přístupem.

Německá vláda, která v roce 2011 rozhodla o urychlení výstupu země z jaderné energetiky, vyjádřila v minulých měsících nespokojenost také s bezpečností francouzských a švýcarských reaktorů v blízkosti hranic. Ministryně životního prostředí Barbara Hendricks se negativně vyjádřila o bezpečnostní kultuře ve švýcarské jaderné elektrárně Leibstadt a opakovaně vyzývá francouzskou vládu k dodržení harmonogramu odstavení reaktoru Fessenheim.

Německo dlouhodobě usiluje o vytvoření evropského jaderného dozoru, který by byl nadřazen národním úřadům a měl kompetenci rozhodnout o uzavření reaktoru z bezpečnostních důvodů. Aktuálně jsou otázky jaderné bezpečnosti plně v kompetenci členských států, které pouze sdílejí informace. Hlavní motivací pro vytvoření evropského jaderného dozoru je posílení nezávislosti. Národní jaderné dozory jsou vystaveny silnému tlaku z politických i průmyslových kruhů.

Německá vláda aktuálně řeší také financování vyřazení jaderných elektráren z provozu. Provozovatelé patrně nebudou schopni pokrýt celé náklady, část nejspíše připadne na státní rozpočet.

Více informací:
http://www.bloomberg.com/news/articles/2016-04-21/germany-chiding-belgium-on-nuclear-safety-part-of-broader-push

*****

(c) Karel Polanecký, Temelín.cz // foto: Greenpeace International