ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Bezpečnost atomu

Francouzský jaderný dozor odhaduje, že řešení problému s korozí v reaktorech zabere několik let

Francouzský jaderný dozor odhaduje, že řešení problému s korozí v reaktorech zabere několik let

Vedoucí francouzského jaderného dozoru ASN Bernard Doroszczuk se 17. května během parlamentní rozpravy vyjádřil k problému koroze potrubí u části jaderných reaktorů provozovaných společností EDF. Podle Doroszczuka bude řešení vyžadovat rozsáhlý plán na několik let. Zároveň upozornil na možnost, že část reaktorů bude třeba dočasně odstavit.

Příčina problému dosud nebyla objasněna, patrně však nesouvisí se stárnutím reaktorů. Problém s korozí byl zaznamenán hlavně u novějších bloků s výkonem 1300 MW, starší bloky s výkonem 900 MW problém podle Doroszczuka mají v menším rozsahu nebo jej nemají vůbec. Soudí tak podle výsledků 35 kontrol, dalších 105 bude provedeno do konce června. 

EDF zároveň s problémem koroze u reaktorů starší generace musí řešit prodražování a prodlužování výstavby u rozestavěných reaktorů ve francouzském Flamanville a britském Hinkley Point, firma je v obou případech hlavním dodavatelem projektu.

Bernard Doroszczuk se zároveň vyjádřil k deklaracím prezidenta Emmanuela Macrona o prodlužování životnosti starší generace reaktoru nad padesát let. Podle jaderného dozoru nelze životnost reaktorů v podobném časovém horizontu předem zaručit, neboť nelze předpovědět, zda budou plnit bezpečnostní parametry.

Více informací:
https://www.reuters.com/markets/commodities/fixing-edfs-reactors-corrosion-mystery-take-several-years-french-regulator-warns-2022-05-17/

****

(c) Karel Polanecký, Temelín.cz


Vytisknout  

Související články

O nás

Temelín.cz přináší nezávislé informace o jaderné energetice u nás i ve světě, jaké v běžných médiích nezískáte. Fakta o dnešních i plánovaných reaktorech, těžbě uranu a jaderných odpadech i o naší domnělé závislosti na elektřině z atomu a možnostech řešení.

Hnutí Duha logo Calla logo

 

Zásady ochrany osobních údajů
Nastavení cookies