Fukušima: nezdar při stavbě "ledové zdi" proti úniku radioaktivní vody
Projekt stavby podzemní ledové zdi pro utěsnění radioaktivní vody v areálu havarované jaderné elektrárny Fukušima naráží na problémy. Jak sdělil provozovatel havarované elektrárny, firma Tepco, nepodařilo se vodu, která měla měla být pro tento účel určena, zmrazit. Mluvčí společnosti Tepco dále uvedl, že byla přijata nová opatření, například položení dalších trubek pod zem. V následujícím měsíci by se tak mohlo začít s likvidací kontaminované vody.
Firma začala kopat příkopy pro velmi rozvětvený potrubní systém. Potrubí má být pak neplněno chladivem, jehož teplota bude 30°pod bodem mrazu. Pomocí tohoto systému má dojít k zamrznutí celé půdy kolem elektrárny. Takto vzniklá bariéra by měla zamezit tomu, aby se čistá spodní voda míchala s radioaktivně zatíženou vodou z fukušimských reaktorů a tato směs se pak dostávala ve velkém množství do Pacifiku.
V důsledku silného zemětřesení a následné vlny tsunami došlo v japonské jaderné elektrárně Fukušima v březnu 2011 k nadprojektové havárii a tavení jaderného paliva. Jednalo se přitom o největší jadernou havárii od dob Černobylu.
Další informace:
http://www.welt.de/newsticker/news1/article129184836/Pleite-bei-Eiswall-fuer-verseuchtes-Wasser-in-Fukushima.html
*****
(c) Překlad Gabriela Reitinger, Občanská iniciativa pro ochranu životního prostředí / fotografie: Wikimedia Commons