Hluboká trhlina překvapila u reaktoru Penly 1

Francouzský státem kontrolovaný provozovatel jaderné energetiky EDF zjistil při řešení problémů s korozí pod napětím novou trhlinu na reaktoru Penly 1, uvedl v úterý francouzský úřad pro jadernou bezpečnost ANS a dodal, že společnost požádal, aby "přehodnotila svou strategii" pro opravu svých elektráren. Zpráva o další korozi pod napětím, která se podle dozorného orgánu vyskytla v části reaktoru, kterou společnost EDF nepovažovala za náchylnou k této korozi, přichází po pěti měsících intenzivních opravných prací na místě.

V prohlášení společnosti ASN se mezitím uvádí: "Společnost EDF se domnívala, že toto potrubí není náchylné ke korozi pod napětím, a to především kvůli jeho geometrii. Tento svar byl však během výstavby reaktoru dvakrát opravován, což pravděpodobně změnilo jeho mechanické vlastnosti a vnitřní napětí kovu v této oblasti."

Yves Marignac, odborník na energetiku a člen stálých expertních skupin ASN, dodal: "Novinkou je hloubka trhliny, tj. 85 procent tloušťky trubky, a vysvětlující faktor spojený s tímto pojmem dvojí opravy během operace přenastavení okruhu. Skutečnost, že jsou možné i takovéto větší trhliny, vyvolává otázku zachování provozu šesti reaktorů stejného typu do doby jejich preventivní opravy."

"Vzhledem k možným následkům a zvýšené pravděpodobnosti prasknutí ji ASN klasifikuje stupněm 2 stupnice INES (která má 8 stupňů) pro první reaktor jaderné elektrárny Penly a stupněm 1 pro ostatní dotčené reaktory."

Mluvčí EDF agentuře Reuters řekl, že cílem společnosti je reaktor znovu spustit začátkem května. Společnost, která je jednou z největších energetických společností na světě, se v loňském roce potýkala s nebývalým počtem odstávek v důsledku zpožděného plánu údržby a koroze pod napětím, což snížilo výrobu jaderné energie na 30leté minimum. EDF musela v prosinci dále odložit opětovné spuštění několika svých reaktorů postižených korozí z namáhání, včetně reaktoru Penly 2 nacházejícího se ve stejné lokalitě.

Zpracováno podle:

https://www.reuters.com/business/energy/frances-nuclear-watchdog-says-corrosion-crack-flagged-by-edf-penly-1-reactor-2023-03-07/
https://www.express.co.uk/news/world/1743808/edf-crack-french-nuclear-reactor-energy-latest

****

(c) Edvard Sequens, Temelin.cz / Foto: Wikimedia Commons