Odstávka britského reaktoru poukazuje na problém stárnutí
Společnost EDF Energy oznámila neplánované odstavení bloku v jaderné elektrárně Hunterston B z důvodu šíření trhlin v grafitových blocích tvořících jádro reaktoru. Podle vyjádření EDF se trhliny šíří rychleji, než experti očekávali. Vzhledem k tomu, že grafitové bloky nelze vyměnit ani opravit, musí EDF přesvědčit jaderný dozor o vyhovující bezpečnosti provozu navzdory trhlinám. Stejnou konstrukci s grafitovými bloky využívá v Británii čtrnáct plynem chlazených reaktorů typu AGR.
Britský jaderný dozor uvedl, že právě šíření trhlin je považováno za limitující faktor pro životnost reaktorů AGR, možnosti dalšího provozu bude dále posuzovat. EDF Energy očekává, že se jejím expertům podaři jaderný dozor přesvědčit o zachování dostatečné míry bezpečnosti při dalším provozu reaktorů. Konzultant v oboru jaderné bezpečnosti John Large připomíná, že reaktory jsou staré přes čtyřicet let a nutnost ukončení provozu v příštích letech nelze vyloučit. EDF nezměnila předpokládaný termín ukončení provozu elektrárny Hunterston B, který je plánován na rok 2023, třebaže současná odstávka má trvat až do listopadu.
Grafitových bloků je v každém reaktoru AGR kolem 3000 a jejich mechanické vlastnosti se mění v důsledku radiace a přímého styku s chladícím oxidem uhličitým. Vznik trhlin je způsoben napětím mezi povrchem bloku a jeho jádrem.
Profesor Barry Marsden z University of Manchester, který se na využití grafitu v jaderných reaktorech specializuje, uvedl: „Důvodem pro definitivní odstavení těchto reaktorů budou nakonec náklady na zajištění jejich bezpečnosti. Je možné zajistit bezpečný provoz i v případě, výskytu trhlin ve značném množství grafitových bloků, ale stojí to čas i peníze.“
Více informací:
https://uk.reuters.com/article/uk-britain-nuclear-edf-analysis/cracks-in-british-nuclear-reactor-ring-power-alarm-bells-idUKKBN1IA2P0?rpc=401&
*****
(c) Karel Polanecký, Temelin.cz // foto: Wikimedia Commons