Reaktor EPR v čínské elektrárně Tchaj-šan byl odstaven kvůli poškození paliva

Na konci července rozhodl čínský provozovatel  o odstavení reaktoru v jaderné elektrárně Tchaj-šan. V červnu zde podle informací francouzské společnosti EDF, která se podílí na zajištění provozu elektrárny, došlo k úniku radioaktivních plynů. V elektrárně Tchaj-šan jsou v provozu celosvětově první reaktory EPR dodávané francouzskou firmou Framatome (dříve Areva), kterou EDF vlastní. Reaktory EPR jsou stavěny také ve finském Olkiluotu, francouzském Flamanville a v Hinkley Point ve Velké Británii.

Podle prohlášení provozovatele byl reaktor odstaven po dlouhé debatě s odpovědnými techniky. Čínská vláda byla s problémem poškozených palivových tyčí seznámena v červnu, ale označila jej za běžný bez potřeby rychlého řešení. Podle vyjádření CGN (China General Nuclear Power Group) byl reaktor zcela pod kontrolou. Během aktuální odstávky mají technici zjistit příčinu poškození paliva a vadné palivové tyče odstranit.

EDF v červnu uvedla, že problém s poškozenými palivovými tyčemi vedl k úniku radioaktivních plynů, které musely být vypuštěny do atmosféry. Mluvčí společnosti následně uvedl, že EDF by přistoupila k odstavení reaktoru, kdyby to bylo v její pravomoci. Rozhodnutí ovšem záviselo výhradně na čínském provozovateli. Podle EDF nešlo o kritickou situaci, ale o vážný problém, který je třeba vyřešit.

Více informací:
China nuclear: Taishan reactor shut down over damaged fuel rods, 30. 7. 2021, BBC

****

(c) Karel Polanecký, Temelín.cz // foto:  Wikimedia Commons