ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Bezpečnost atomu

Rusko má novou plovoucí jadernou elektrárnu – s novými riziky

První plovoucí jaderná elektrárna na světě, ruská loď Akademik Lomonosov o hmotnosti 21 500 tun, pomalu pluje Severním ledovým oceánem. Po řadě zastávek má definitivně zakotvit na severovýchodě Ruska – ve městě Pevek 80 kilometrů od Beringova průlivu. Celý projekt je spojen s řadou rizik.

Ekologické organizace upozorňují na nebezpečí srážky s ledovcem a potopení lodi během plavby s možností vážného poškození arktického ekosystému. Druhým rizikem je převržení lodě během výjimečně silné bouře spojené s vlnobitím. Případ havárie v japonské Fukušimě ukazuje, že moře představuje pro jadernou elektrárnu obtížně odhadnutelnou hrozbu.

Jan Haverkamp z Greenpeace upozorňuje na další kontroverzi. Akademik Lomonosov má být podle ruských plánů první z řady plovoucích jaderných elektráren, které mají sloužit k ekonomickému využití Arktidy. „Celý plán má podpořit rozvoj těžby ropy, zemního plynu a uhlí v severských oblastech. Vedle jaderných rizik tak povede i k nárůstu emisí skleníkových plynů.“ Jan Haverkamp dále poukazuje na skutečnost, že Akademik Lomonosov není podle ruského práva jaderným zařízením až do doby, kdy bude provozován v Peveku. Jaderný dozor proto nedohlížel na stavbu, zakládání paliva ani samotnou plavbu.

Třebaže využití atomových reaktorů na válečných lodích a ponorkách má poměrně dlouhou historii, plovoucí elektrárna o výkonu 70 MW jako v případě Akademika Lomonosova je novinkou a její rizika jsou vyšší. Bývalý šéf jaderného dozoru Spojených států Dale Klein se k projektu staví kriticky: „Na zemi máte přesný přehled o poloze čerpadel, ventilů a potrubí. To nelze zajistit během obtížných přírodních podmínek na moři, kdy se základová deska může rozkmitat. Jak potom chcete zajistit prevenci roztavení aktivní zóny?“

Více informací:

https://www.popsci.com/russian-nuclear-power-station-academik-lomonosov#page-3

*****

(c) Karel Polanecký, Temelin.cz // Foto: Rosatom.ru


Vytisknout  

Související články

O nás

Temelín.cz přináší nezávislé informace o jaderné energetice u nás i ve světě, jaké v běžných médiích nezískáte. Fakta o dnešních i plánovaných reaktorech, těžbě uranu a jaderných odpadech i o naší domnělé závislosti na elektřině z atomu a možnostech řešení.

Hnutí Duha logo Calla logo

 

Zásady ochrany osobních údajů
Nastavení cookies