Testy jaderných elektráren odkryly stovky nedostatků
Zátěžové testy více než 140 evropských jaderných elektráren ukázaly stovky nedostatků, zejména ve Francii. Změny, které bude třeba udělat kvůli tomu, aby reaktory splňovaly mezinárodní bezpečnostní standardy, budou stát až 25 miliard eur. Podle rakouského německého tisku odhalily vážné nedostatky také u českého Temelína a Dukovan a u slovenských Mochovců a Bohunic. S odvoláním na zprávu Bruselu, která unikla do německých a francouzských médií, o tom píše server EUobserver.
Podle listu The Wall Street Journal budou nějaké bezpečnostní změny potřebovat téměř všechny jaderné elektrárny v EU, aby byly schopné se vypořádat s neočekávanými událostmi. Podle německého tisku se největší problémy objevily u francouzské elektrárny Fessenheim, kterou Paříž plánuje zavřít v roce 2016. Podle rakouského listu Wirtschaftsblatt vykazují nedostatky i jaderné elektrárny Temelín, Dukovany a slovenské Bohunice a Mochovce.
Dukovany, stejně jako Temelín, prý nejsou dostatečně vybaveny pro zvládání havárií. Navíc prý neexistují dostatečné plány pro takové nouzové případy, kdy je nutno jadernou elektrárnu zcela odstavit. Pro tyto případy prý české elektrárny nemají dostatečně vypracované směrnice pro management. Dále prý chybí technická zařízení pro zamezení explozím vodíku při haváriích a také filtrové systémy pro odvzdušnění pláště reaktorů při přetlaku. V Temelíně by navíc potřebovaly opravit přístroje pro měření seismické činnosti, píše Wirtschaftsblatt.
Podobně jsou na tom podle rakouského listu slovenské jaderné elektrárny, až na to, že nemají problémy s nouzovými plány.
Podle zprávy například žádná z 58 francouzských elektráren nesplnila mezinárodní standardy načrtnuté Mezinárodní agenturou pro jadernou energii (MAAE). Kritiku si vysloužily také varovné systémy před zemětřesením používané v německých zařízeních. U všech 12 testovaných elektráren byly prý shledány jako nedostatečné.
Zátěžové testy zkoumají, zda-li je zhruba 140 existujících jaderných reaktorů v Evropě připraveno se vypořádat s takovými extrémními případy, jako jsou třeba útoky teroristů nebo ničivá zemětřesení. Provést testy se unie rozhodla v reakci na nehodu v japonské jaderné elektrárně Fukušima před 18 měsíci. Eurokomisař Günther Oettinger by měl závěrečnou zprávu o jejich průběhu i doporučeních, která z nich plynou, předložit unijním lídrům na summitu 18. a 19. října. Už tento týden by ale ke zprávě měla proběhnout debata mezi komisaři.
Závěrečná zpráva ke stažení zde: http://ec.europa.eu/energy/nuclear/safety/doc/swd_2012_0287_en.pdf
*****
(c) ČTK // foto: Calla