Úroveň radiace v okolí Fukušimy zůstává vysoká

V souvislosti s výročím havárie jaderné elektrárny Fukušima Daiiči v březnu 2011 zveřejnila japonská pobočka Greenpeace výsledky měření radioaktivity ve vybraných postižených lokalitách. Naměřené hodnoty překračují limity stanovené japonskou vládou i v oblastech, kde byl před rokem formálně povolen návrat evakuovaných. V dosud uzavřených oblastech pak jsou naměřené hodnoty ještě významně vyšší a s jejich opětovnou obyvatelností nelze v příštích letech počítat.

Měření proběhlo v obci Iitate a městě Namie na severovýchod od havarované elektrárny. Obě sídla se rozkládají na poměrně velké ploše. Zatímco obec Iitate byla před rokem vyhodnocena jako vhodná pro návrat obyvatel, ve městě Namie je stejně označena jen malá část jeho výměry, 80 % zůstává takzvanou uzavřenou zónou.

Výsledky měření v šesti domech v Iitate ukazují, že průměrnou hodnotu hodinové dávky, která je japonskou vládou hodnocena jako bezpečná (0,23 mikrosievertů za hodinu), se v praxi nedaří dodržet. Naměřené hodinové hodnoty se pohybují mezi 0,2 až 0,8 mikrosievertu, pro srovnání před havárií činila průměrná hodnota 0,04 mikrosievertu za hodinu. Japonská vláda přitom zná výsledky zdravotnických výzkumů, které si sama objednala, a je si vědoma zdravotních rizik plynoucích z dlouhodobého pobytu v kontaminované oblasti.

Znepokojivým výsledkem měření v Iitate i Namie je skutečnost, že na některých místech byly naměřené hodnoty vyšší než před rokem. Potvrzuje se předpoklad, že výsledky dekontaminačního úsilí v postižených sídlech nemusejí být trvalé, neboť města a vesnice nelze izolovat od okolního prostředí s vyšší úrovní radiace. Podle odhadů založených na dosavadních výsledcích měření nelze počítat s tím, že radiace v místech s povolením k návratu obyvatel klesne na doporučenou úroveň v nejbližších dekádách.

Výsledky měření v částech města Namie, které spadají do uzavřené zóny, vylučují v dohledné době návrat evakuovaných obyvatel. Průměrná dávka se zde pohybuje mezi 1,3 a 3,4 mikrosievertu za hodinu, v přilehlých lesích a na pozemcích pro zemědělské využití je ještě vyšší. Speciálním problémem jsou pak takzvaná horká místa (hot spots), která vykazují vysokou radiaci na malé ploše. Například pouhých 50 metrů od dálnice, na níž byl v září 2017 obnoven provoz, bylo proměřeno horké místo s dávkou 11 mikrosievertů za hodinu ve výšce jednoho metru a 137 mikrosievertů za hodinu deset centimetrů nad zemí.

Vzhledem k naměřeným hodnotám a zkušenostem s možnostmi dekontaminace tým Greenpeace doporučuje japonské vládě, aby přehodnotila svůj záměr zahájit návrat evakuovaných obyvatel do uzavřené zóny Namie v roce 2023.

Výsledky měření jsou shrnuty ve studii dostupné na:
http://www.greenpeace.org/japan/Global/japan/pdf/RefFksm_EN.pdf

*****

(c) Karel Polanecký, Temelin.cz // foto:  Greenpeace Int.