Vlna veder omezuje jaderné elektrárny

Kvůli vlně veder musely některé jaderné elektrárny již omezit svůj výkon. Klimatické změny nyní dopadají i na Evropu – a stávají se především v oblasti jaderné energetiky bezpečnostním rizikem.

Protože teploty vody v řekách kvůli vedrům rostou, musely některé elektrárny v Německu snížit svůj výkon. V oblasti Horního Rýnu již byla dosažena kritická oblast a jaderná elektrárna Phillipsburg v Bádensku – Würtembersku musela snížit svůj výkon o 10%, jak potvrdil provozovatel zařízení, firma EnBW. Další jaderné elektrárny v Německu a jiných státech Evropy mohou následovat.

„Pokud teplota voda v řekách dosáhne určitého bodu, nesmí jaderné elektrárny tuto vodu dále odebírat a tomu se také musí uzpůsobit další provoz zařízení, kdy se výkon buď sníží nebo pak zcela zastaví“ řekl Dieter Majer, dlouhodobý ředitel oddělení jaderné bezpečnosti na německém ministerstvu životního prostředí zpravodajské agentuře AFP. V extrémních případech by vedra mohla vést ke zvýšenému bezpečnostnímu riziku u jaderných elektráren.

Jaderné elektrárny odebírají vodu pro chlazení ve většině případech z řek. Aby se teplota vody v řece kvůli zpětnému odvodu použité a ohřáté vody z elektrárny zpět do vodního toku nezvyšovala příliš, podléhá odběr vody z řek přísným pravidlům. Paušální předpisy k maximálním teplotám vody však neexistují: „Tyto předpisy se liší kvůli odlišným klimatickým podmínkám od elektrárny k elektrárně,“ dodal Majer.

V oblasti Horní Rýnu se nachází kritická oblast od cca. 26 °C. V jaderné elektrárně Phillipsburg se proto snížil výkon elektrárny o 10 %. Podobné opatření hrozí také jaderné elektrárně Neckarwestheim. Pro případ, že by teplota vody v Rýnu a Neckaru dále stoupala, podal již provozovatel tamních jaderných elektráren EnBW žádosti o výjimku, aby mohl zachovat provoz svých zařízení i nadále.

Originál článku:
https://industriemagazin.at/a/hitzewelle-wird-bei-atomkraftwerken-zum-sicherheitsrisiko

(c) Gabriela Reitinger, OIŽP // Foto: Wikimedia Commons