Amory Lovins: Jaderná energetika směřuje ke komerčnímu kolapsu

Londýnská debata o ročence World Nuclear Industry Status Report 2019 přinesla vedle komentáře Toma Burka (viz https://temelin.cz/aktuality/energeticka-politika/jaderna-cesta-k-omezovani-emisi-sklenikovych-plynu-neni-schudna), také další vyjádření významných účastníků. Amory Lovins, zakladatel Rocky Mountain Institute, se zaměřil na omezené možnosti jaderného průmyslu nahradit v příštích letech dožívající reaktory novou výstavbou.

„Faktem je, že jaderná energetika v globálním měřítku postupně směřuje ke komerčnímu kolapsu. Ani občas zmiňovaná varianta, že by současné jaderné bloky mohla nahradit nová generace malých modulárních reaktorů, se ve skutečnosti nenaplňuje,“ uvedl Amory Lovins.

Hlavní autor ročenky Mycle Schneider se zaměřil především na téma konkurenceschopnosti jaderné energetiky. Vysoká cena vyráběné elektřiny bude podle Schneidera limitující také pro rozestavěné projekty. „Elektřina z nových reaktorů bude ve srovnání s obnovitelnými zdroji minimálně třikrát dražší a odběratelé budou odmítat platit vyšší účty než je nezbytné. Odhaduji, že ani nejnovější reaktory nevydrží na konkurenčním trhu déle než deset let kvůli vysokým cenám,“ uvedl Schneider.

Amory Lovins a Mycle Schneider se shodují, že hlavní roli v přechodu na nízkouhlíkovou energetiku budou hrát obnovitelné zdroje. Výstavba jaderných elektráren je z pohledu řešení globální změny klimatu příliš pomalá a drahá.

Více informací:
https://climatenewsnetwork.net/nuclear-power-cannot-rival-renewable-energy/

*****

(c) Karel Polanecký, Temelín.cz