Britský plán „zelené průmyslové revoluce“ obsahuje i jadernou kapitolu, nový reaktor ale nezaplatí

Vláda Borise Johnsona představila záměr uvolnit 12 miliard liber na balík opatření nazývaný zelenou průmyslovou revolucí. Cílem je podpořit rozvoj řady odvětví od mořských větrných elektráren přes využívání vodíku až po úspory v budovách a elektromobilitu. Součástí balíku je i rozvoj jaderné energetiky. Ten však bude narážet na ekonomickou realitu.

Zařazení jaderných reaktorů mezi zelené technologie komentoval ředitel think tanku E3G Tom Burke následovně: “Jediným způsobem, jak postavit další velký jaderný reaktor je rozhodnutí vlády o dvojím zdražení elektřiny. První zdražení by bylo nutné pro zaplacení výstavby elektrárny, druhé pro to, aby spotřebitelé za jadernou elektřinu zaplatili daleko vyšší cenu, než jaká odpovídá produkci obnovitelných zdrojů. V případě malých modulárních reaktorů máme základní problém v tom, že žádný není na trhu. Rolls-Royce nabízí, že malý modulární reaktor vyvine, ale pouze za podmínky, že vláda zaručí objednávku 16 kusů za 32 miliard liber a zaplatí polovinu ze 400 milionů liber potřebných na vývoj. Rozhodnutí vlády přistoupit na tyto podmínky by se dalo označit za odvážné, ale přesnější by bylo označení šíleně riskantní.“

Pro srovnání s vládním balíkem, aktuální odhad nákladů na výstavbu rozestavěné britské jaderné elektrárny Hinkley Point C se dvěma reaktory EPR se pohybují mezi 21,5 a 22,5 miliardami liber v cenách roku 2015 (do částky nejsou započítány úroky z úvěrů, které investor musí platit již během výstavby).

Více informací:
https://www.theguardian.com/environment/2020/nov/17/the-key-areas-of-boris-johnsons-green-industrial-revolution

****

(c) Karel Polanecký, Temelín.cz // foto: archiv Cally