EDF zveřejnila navýšení ceny jaderné elektrárny Hinkley Point na 25 až 26 miliard liber

Jaderná elektrárna Hinkley Point se dvěma reaktory EPR, kterou na zakázku britské vlády staví společnost EDF, bude ve srovnání s posledním odhadem z roku 2019 dražší o 3,5 miliardy liber. Vyplývá to z tiskové zprávy společnosti EDF z 19. května 2022. Celková cena elektrárny se tak dostala na úroveň 25 až 26 miliard liber v cenách roku 2015. V hodnotě používané pro porovnání zdrojů různého výkonu se cena Hinkley Point dostala na 9190 až 9560 eur/kW.

Uváděná částka vyjadřuje takzvané „overnight costs“, tedy teoretickou cenu v případě, že by elektrárna byla postavena za jednu noc. Do částky tedy nejsou započítány úroky z úvěrů, které investor musí platit již během výstavby.

Termín spuštění prvního bloku byl odložen na červen 2027, což znamená zpoždění 18 měsíců oproti termínu, který je uveden ve smlouvě s britskou vládou. V případě, že by se doba výstavby protáhla o více než čtyři roky, tak bude EDF zkrácena doba, po kterou má nárok na garantovanou cenu elektřiny.

Podle smlouvy mezi EDF a britskou vládou má produkce elektrárny garantovanou cenu elektřiny na úrovni 92,5 libry/MWh po dobu 35 let. Částka je uvedena v cenách roku 2012, reálná cena bude záviset na vývoji inflace. Zveřejněný nárůst nákladů nemá na garantovanou cenu žádný vliv a zhoršuje tak ekonomickou bilanci projektu z pohledu investora.

Více informací:
https://www.edf.fr/en/the-edf-group/dedicated-sections/journalists/all-press-releases/hinkley-point-c-update-0

*****

(c) Karel Polanecký, Temelin.cz // Foto: Wikimedia Commons, Nick Chipchase