Finský reaktor Olkiluoto 3 opět odkládá spuštění – na březen 2021

Finská společnost Teollisuuden Voima Oyj (TVO), která je investorem výstavby reaktoru EPR v jaderné elektrárně Olkiluoto, právě zveřejnila aktualizovaný harmonogram dokončení a spuštění bloku, podle kterého má být uveden do provozu až v březnu 2021. Ve srovnání s posledními odhady, které předpokládaly spuštění v červenci 2020, jde o další odklad, tentokrát o tři čtvrtě roku. TVO odklad zveřejnila poté, co obdržela aktualizovaný harmonogram spouštění reaktoru od dodavatelského konsorcia Areva/Siemens.

Podle aktuálního harmonogramu by mělo být v červnu 2020 zahájeno zavážení paliva, v listopadu by měl blok dodat první elektřinu do sítě a v březnu 2021 by mělo následovat uvedení do regulérního provozu. Spuštění v roce 2021 znamená zpoždění o dvanáct let oproti původně plánovaném termínu, délka výstavby se tak dostává na šestnáct let.

Oficiálním důvodem zpoždění je pomalejší průběh testů před spuštěním bloku. Další problém představuje nutnost nahradit vadné části dieselagregátů, které mají zajistit dodávku elektřiny pro obsluhu elektrárny v případě výpadku sítě.

Podobně jako u předchozího odkladu spuštění reaktoru nebyl zveřejněn dopad na celkovou cenu projektu. TVO navýšení ceny nehradí, elektrárna je stavěna podle smlouvy uzavřené na fixní cenu 3 miliardy eur. Zhruba trojnásobné zdražení projektu bylo jedním z důvodů, které přivedly francouzskou firmu Areva do miliardových ztrát. Firmu poté na základě rozhodnutí francouzské vlády převzala elektrárenská společnost EDF. Další náklady na dokončení projektu jsou pokrývány ze speciálního fondu společnosti Areva.

Podle obdobného projektu ve francouzském Flamanville je aktuální cena odhadována na více než 10 miliard eur.

Více informací: https://www.tvo.fi/news/2165

*****

(c) Karel Polanecký, Temelín.cz // foto: Wikimedia Commons