ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Ekonomika jádra

Ministerstvo průmyslu tají informace o drahých reaktorech

Ministerstvo průmyslu tají informace o drahých reaktorech

Ministerstvo průmyslu a obchodu odmítá zveřejnit podklady týkající se přípravy výstavby nových jaderných reaktorů, Calla – Sdružení pro záchranu prostředí se proto rozhodla vymoci si přístup k nim soudní cestou. Calla požádala s odkazem na zákon o svobodném přístupu k informacím o zpřístupnění Analýzy investorských modelů výstavby nového jaderného zdroje a Postupu přípravy a realizace nových jaderných zdrojů v lokalitách Dukovany a Temelín.  Jak ministerstvo, tak ministr Karel Havlíček v následném rozhodnutí o odvolání odmítli informace poskytnout. 

Formálním důvodem odmítnutí má být, že jde „o novou informaci, která vznikla při přípravě rozhodnutí povinného subjektu“. Po jednání vlády z 8. července 2019, která rozhodla a vybrala konkrétní model přípravy jaderného zdroje, však již takové odůvodnění ztrácí svůj racionální smysl. Tím pravým bude skrýt skutečná rizika dopadů této investice na peněženky daňových poplatníků a spotřebitelů elektřiny. 

Vládní rozhodnutí o stavbě nového reaktoru znamená také rozhodnutí o veřejné finanční podpoře pro jím vyráběnou drahou elektřinu, která dorovná rozdíl oproti levnějším zdrojům. Podle aktuální studie banky Lazard je nejnižší cena elektřiny z nových jaderných reaktorů 106,2 eur/MWh. Vedle toho dlouhodobé ceny elektřiny na pražské burze jsou sotva poloviční a poloviční jsou i investiční náklady na nově stavěné fotovoltaické nebo větrné elektrárny.  Smlouva, kterou má stát firmě ČEZ garantovat ekonomickou návratnost projektu, však doposud nebyla zveřejněna. Rovněž tak návrh mechanismu podpory stavby jaderných zdrojů, který měl připravit ministr Havlíček do konce března.

Zatímco nad ekonomickými dopady rozhodnutí o investici přinejmenším 200 miliard na jeden reaktor je udržována mlha, ČEZ požádal Státní úřad pro jadernou bezpečnost o povolení umístění dvou reaktorů po 1200 MW elektrického výkonu v Dukovanech.  Že by se reaktorů mělo podařit postavit více než jeden, to ale vyvrací vládní zmocněnec pro jadernou energetiku Jaroslav Míl: „Postavit 2 bloky do roku 2040 na to prostě ta země sílu ekonomickou ani personální, ani strojírenskou v podstatě nemá.".

Edvard Sequens, energetický konzultant Calla – Sdružení pro záchranu prostředí řekl: „Mrzí mne, že oznamujeme podání žaloby na ministerstvo i přes problémy, které naše země zažívá s koronavirovou pandemií. Běží však zákonné lhůty a nešlo již otálet.  Žádat transparentnost je u  několikaset miliardové investice a daleko vyššími potenciálními náklady na dotování elektřiny na místě. “

*****

(c) Edvard Sequens, Temelín.cz, Foto: archiv Cally

Edvard Sequens
Edvard Sequens
Od r. 1997 pracuje v občanském sdružení Calla – Sdružení pro záchranu prostředí České Budějovice jako konzultant a vedoucí projektů v oblasti energetiky, v letech 2000 až 2008 byl jeho předsedou. Byl v Nezávislé energetické komisi (Pačesově) a rovněž pracoval jako externí poradce ministra životního prostředí. Specializuje se na problematiku obnovitelných zdrojů energie. Za svou práci pro podporu využití sluneční energie obdržel Českou sluneční cenu 2002 od české sekce sdružení Eurosolar. Podílel se na zpracování alternativní představy nevládních organizací o podobě české energetiky Chytrá energie, www.chytraenergie.info

Další články autora:


Vytisknout  

Související články

O nás

Temelín.cz přináší nezávislé informace o jaderné energetice u nás i ve světě, jaké v běžných médiích nezískáte. Fakta o dnešních i plánovaných reaktorech, těžbě uranu a jaderných odpadech i o naší domnělé závislosti na elektřině z atomu a možnostech řešení.

Hnutí Duha logo Calla logo

 

Zásady ochrany osobních údajů
Nastavení cookies